MBO, czyli zarządzanie przez cele – jakie korzyści może przynieść biznesowi?

MBO, czyli zarządzanie przez cele – jakie korzyści może przynieść biznesowi?

Odpowiednie zarządzanie przedsiębiorstwem to jeden z kluczy do sukcesu. Dlatego firmy często decydują się na wdrożenie metody zarządzania przez cele – MBO. Na czym polega to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

  • Zarządzanie przez cele to proces, w którym menedżerowie i pracownicy ustalają wspólnie mierzalne cele, zgodne z celami organizacjami, oraz czas i plan ich realizacji.
  • enova365 oferuje narzędzia, które ułatwiają ustalanie, monitorowanie, ewaluację i raportowanie celów, a także motywowanie pracowników.
  • Wdrożenie zarządzania przez cele zwiększa efektywność operacyjną, zaangażowanie pracowników oraz umożliwia lepszą kontrolę nad realizacją strategii.

Co to jest MBO?

Zarządzanie przez cele (MBO, ang. Management by Objectives) to metoda, która polega na ustalaniu celów organizacyjnych, a następnie przekładaniu ich na konkretne cele indywidualne dla pracowników. Menedżerowie i pracownicy wspólnie wyznaczają mierzalne oraz określone w czasie cele zarządzania zgodne z ogólnymi, przyjętymi celami organizacji.

Koncepcja zarządzania przez cele została wprowadzona przez Petera Druckera, jednego z najbardziej znanych teoretyków zarządzania. W swojej książce The Practice of Management z 1954 roku Drucker stwierdzał, że zarządzanie powinno koncentrować się na osiąganiu konkretnych wyników, a nie na wykonywaniu określonych zadań.

Jego podejście stało się popularne w latach 60. i 70. XX wieku jako i obecnie jest fundamentem nowoczesnych praktyk zarządzania. Kieruje się kilkoma prostymi zasadami:

  • wspólne ustalanie celów: pracownicy razem z menedżerami określają cele, co zwiększa zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności za ich wykonanie,
  • mierzalność celów: cele muszą być jasno określone i mierzalne, aby można było ocenić postępy w ich realizacji,
  • określenie ram czasowych: każdy cel powinien mieć określony termin realizacji,
  • regularne monitorowanie: postępy w realizacji celów powinny być systematycznie monitorowane i omawiane,
  • ocena wyników: po upływie okresu realizacji celów należy dokonać oceny wyników, co umożliwia wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ewentualnych korekt.

Jak enova365 wspiera zarządzanie przez cele?

enova365 to zintegrowany system ERP, który wspiera różnorodne procesy biznesowe, w tym zarządzanie przez cele (MBO). System oferuje szereg narzędzi, które ułatwiają ustalanie, monitorowanie, ewaluację i raportowanie celów, a także motywowanie pracowników. Najważniejsze moduły, jakie biorą udział w procesie, to:

  • Business Intelligence: moduł BI pozwala analizować dane lub wskaźniki i łatwo je monitorować.  Najważniejsze dla siebie KPI możesz zobaczyć od razu po zalogowaniu do systemu – taką możliwość dają Panele BI enova365, co ułatwia monitorowanie postępów w realizacji celów. Skonfigurowane zgodnie z Twoimi potrzebami dashboardy pozwolą trzymać rękę na pulsie wybranych zmiennych, a czytelna prezentacja danych umożliwi szybką analizę zjawisk na przestrzeni czasu,
  • Projekty: ten moduł wspiera zarządzanie projektami, umożliwiając ustalanie celów projektowych i śledzenie ich realizacji,
  • Finanse i Księgowość: umożliwia kontrolowanie wyników finansowych, co jest niezbędne do oceny realizacji celów związanych z efektywnością operacyjną i finansową.
  • Handel: ten moduł pomaga w ustalaniu i monitorowaniu celów sprzedażowych,
  • CRM: moduł jest dedykowany zarządzaniu relacjami z klientami oraz optymalizacji procesów sprzedażowych.

Powyższe moduły systemu enova365 współpracują ze sobą działając na jednej, wewnętrznej bazie danych, dzięki czemu przekazywanie informacji pomiędzy nimi odbywa się automatycznie. To sprawia, że to narzędzie daje nam dostęp do informacji potrzebnych rozwijania dowolnej wielkości biznesu.

Czytaj także: Zalety systemu ERP – co daje system ERP?

Korzyści z wdrożenia MBO w firmie

Wdrożenie zarządzania przez cele przynosi korzyści, które mogą znacznie poprawić funkcjonowanie firmy. Do najważniejszych z nich należą zwiększenie efektywności operacyjnej, poprawa zaangażowania pracowników, a także lepsza kontrola nad realizacją strategii.

Zwiększenie efektywności operacyjnej

Wprowadzenie metody MBO wymaga od firmy dokładnego określenia celów i strategii, co z kolei prowadzi do precyzyjnego planowania zadań. Pracownicy wiedzą dokładnie, co muszą osiągnąć i jak ich praca wpisuje się w szerszy kontekst organizacyjny. Jasne cele pozwalają na skuteczniejsze rozdzielanie obowiązków i priorytetów. Stała optymalizacja procesów działających w tych obszarach prowadzi do eliminowania zbędnych działań.

Poprawa zaangażowania pracowników

MBO promuje aktywny udział pracowników w procesie ustalania celów, co znacząco zwiększa ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Czując się odpowiedzialnymi za realizację celów, które sami pomagali definiować, są bardziej zmotywowani do działania.

Wsparcie dla budowania silnej kultury organizacyjnej w ramach stosowania MBO pozwala również na zacieśnianie współpracy zarówno na linii menedżer–pracownik, jak i pracownik–pracownik. Systematyczne osiąganie zamierzonych celów wzmacnia identyfikację pracowników z misją i wizją całego przedsiębiorstwa.

Lepsza kontrola nad realizacją strategii

Stosowanie MBO pozwala na lepsze dopasowanie celów indywidualnych i zespołowych do celów strategicznych firmy. To przekłada się na skuteczniejsze wdrażanie strategii oraz lepszą koordynację działań między poszczególnymi działami w celu jej realizacji.

Jest to możliwe dzięki regularnemu monitorowaniu postępów w działaniach poszczególnych osób. Na podstawie uzyskanych danych koryguje się sposób postępowania.

Przykłady zastosowań MBO w różnych branżach

Koncepcja zarządzania przez cele jest stosowana w różnych branżach, od produkcyjnych po usługowe i handlowe. Wprowadzenie MBO znacząco wpływa na jakość działania poszczególnych organizacji.

Dobrym przykładem jest marka Hewlett-Packard, która wdrożyła MBO, aby zwiększyć swoją efektywność operacyjną i innowacyjność. Firma skupiła się na celach związanych z wydajnością produkcji i redukcją kosztów o zakładany procent w ciągu roku. Wprowadzając zarządzanie przez cele w strukturę przedsiębiorstwa, skoncentrowano się na regularnym przeglądzie osiąganych wyników i modyfikowaniu strategii zgodnie z postępem działań. Dzięki temu możliwe było znalezienie obszarów wymagających poprawy, co przyczyniło się do tego, że osiągnięto zaplanowane cele zarządzania.

Na rynku firm usługowych przykładem poprawnego wdrożenia MBO może być firma doradcza Deloitte. Skupiła się ona m.in. na poprawie jakości obsługi klienta, gdzie celem było skrócenie czasu odpowiedzi na zapytanie do maksymalnie 24 godzin. W ramach działań wdrożono odpowiedni system do mierzenia czasu trwania reakcji i zbierania opinii klientów, a uzyskane dane podlegały regularnej analizie. Efektem wprowadzonych zmian było uśrednienie czasu odpowiedzi na poziomie 20 godzin, co pozwoliło osiągnąć o 12% wyższy wskaźnik zadowolenia klientów.

Z możliwości zarządzania przez cele skorzystała również sieć sklepów Walmart, gdzie położono nacisk na zwiększenie sprzedaży, a także poprawę oceny obsługi klienta. Każdy ze sklepów otrzymał swoje własne cele sprzedażowe, a także narzędzia pozwalające na monitorowanie wystawianych przez odwiedzających opinii. Menedżerowie regularnie analizowali spływające dane wraz z podległymi im zespołami w celu wypracowania jak najlepszych praktyk mających przełożenie na realizację zakładanej strategii. W ostatecznym rozrachunku zarówno sprzedaż, jak i oceny klientów przekroczyły zakładane na początku wartości.

Zarządzanie przez cele a program do zarządzania firmą

Rozwiązaniem, które bardzo dobrze wpisuje się w filozofię MBO jest enova365 – system ERP zapewniający dostęp do szeregu elementów niezbędnych przy nowoczesnym zarządzaniu. Bez względu na wielkość firmy i poziom skomplikowania jej struktury, oferuje on zestaw funkcji dedykowanych planowaniu, realizacji i analizowaniu wyników podejmowanych działań. 

Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się z możliwościami enova365, przetestuj wersję demonstracyjną lub umów się na prezentację. W jej trakcie nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. 

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365