e-Deklaracje w enova365 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć. FAQ

e-Deklaracje w enova365 – wszystko, co musisz o nich wiedzieć. FAQ

e-Deklaracje to deklaracje podatkowe składane drogą elektroniczną. System ERP enova365, który automatyzuje pracę księgowych i kadrowych, ma szereg funkcji usprawniających wysyłkę e-deklaracji w firmach oraz w biurach rachunkowych. 

Spis treści:

1. Jakie deklaracje można wysyłać jako e-deklaracje w enova365?

System enova365 umożliwia wysyłanie do urzędów drogą elektroniczną szeregu deklaracji podatkowych. Jako e-deklaracje można wysłać zarówno deklaracje PIT, jak i VAT czy CIT. Poniższa lista przedstawia wybrane deklaracje podatkowe, które, za pośrednictwem enova365 można wysłać do urzędów jako e-deklaracje. 

Deklaracje PIT:

  • PIT-4R
  • PIT-8AR
  • PIT-11
  • PIT-R
  • PIT-8C
  • IFT-1R
  • IFT-1

Deklaracje VAT: 

  • VAT-7 
  • VAT-UE
  • VAT-27
  • VAT-9M
  • VAT-8

Deklaracje CIT: 

  • CIT-8
  • CIT-8E
  • CIT-RB
  • CIT-CSR
  • IFT-2 
  • CIT-10Z

2. Jak działa podpis elektroniczny w e-deklaracjach?

Istnieją dwa typy podpisów elektronicznych – kwalifikowany i niekwalifikowany. W enova365 można podpisać e-deklaracje każdym z tych podpisów. 

Podpisem kwalifikowanym można podpisywać wszystkie typy e-deklaracji. Aby to zrobić, należy wybrać czynność Podpis certyfikatem i następnie wskazać zainstalowany wcześniej odpowiedni certyfikat związany z podpisem elektronicznym. Podpisana e-deklaracja otrzymuje status Do wysłania.

Wybór certyfikatu podpisu przy e-deklaracji

Program księgowy enova365 pozwoli Ci wysyłać e-deklaracje w formie elektronicznej także gdy nie posiadasz tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Ta opcja dotyczy jednak tylko wybranych deklaracji (określonych w przepisach) składanych przez osoby fizyczne.

Aby podpisać e-deklarację podpisem nieweryfikowanym, należy wybrać czynność Podpis nieweryfikowany. Dodatkowym weryfikatorem podpisu nieweryfikowanego jest podanie odpowiedniej kwoty przychodu. Podpisana e-deklaracja otrzymuje status Do wysłania.

3. Jak generować e-deklaracje w enova365?

Poniżej, na przykładzie deklaracji PIT-11, pokazujemy jak wygenerować i wysłać e-deklarację podatkową w enova365.

Przygotowanie e-deklaracji PIT-11 zacznij od wygenerowania i zatwierdzenia deklaracji PIT-11 w module Kadry i Płace/Deklaracje/Deklaracje PIT/Deklaracje PIT-11.

Przygotowanie e-deklaracji PIT-11

Jeżeli w konfiguracji systemu Narzędzia/Opcje/Ogólne/eDeklaracje masz zaznaczone:

  • generowanie e-deklaracji Ręcznie, to po zatwierdzeniu deklaracji na pasku menu pojawia się przycisk Generuj e-Deklaracje, w który następnie należy kliknąć, aby wygenerować e-deklarację. Po wygenerowaniu e-deklaracji przycisk zmieni się na Pokaż e-Deklaracje,
  • generowanie eDeklaracji Automatycznie to po zatwierdzeniu deklaracji na pasku menu pojawia się przycisk Pokaż eDeklaracje
  • w parametrze Obsługa deklaracji zbiorczych (Uniwersalna Bramka Dokumentów)Tak, wówczas w menu pojawia się przycisk Dodaj do deklaracji zbiorczej.

Po wygenerowaniu e-deklaracja pojawia się w Ewidencji dokumentów/ eDeklaracje. Przygotowaną tak e-deklarację należy podpisać, wysłać i potwierdzić odbiór.

4. Jak wysyłać e-deklaracje z enova365?

Z enova365 możesz wysłać e-deklarację do Ministerstwa Finansów oraz śledzić  statusu wysyłki.

e-Deklaracje możesz podpisać i wysłać z dwóch poziomów – zarówno z poziomu Deklaracje PIT/PIT-11 jak również z Ewidencji dokumentów/e-Deklaracje. W obu tych miejscach znajduje się przycisk Podpisz certyfikatem. Po kliknięciu na niego pojawi się lista certyfikatów zarejestrowanych na danym komputerze. Po prostu wybierz certyfikat, którego chcesz użyć do podpisania e-deklaracji i kliknij OK

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, będące osobami fizycznymi mogą podpisywać e-deklaracje PIT także danymi autoryzującymi

W menu zakładek Deklaracje PIT/PIT-11 oraz Ewidencja dokumentów/e-Deklaracje znajduje się przycisk Podpis nieweryfikowany. Jeżeli na niego klikniesz pojawi się okno, w którym można wpisać kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za rok podatkowy o 2 lata wcześniejszy niż rok, w którym składana jest deklaracja. Po wpisaniu kwoty wybierz Zapisz i zamknij. Podobnie tę czynność wykonuje się z poziomu ewidencji dokumentów/e-Deklaracje.

Po podpisaniu e-deklaracji uaktywnia się w menu przycisk Wyślij/Potwierdź, który umożliwia przesłanie deklaracji do urzędu i odebranie UPO, czyli urzędowego potwierdzenia odbioru. Po kliknięciu na Wyślij/Potwierdź, dostaniesz informację zwrotną potwierdzającą przyjęcie deklaracji i deklaracja przyjmuje status: Potwierdzona.

5. Jak uzyskać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) dla wysłanych e-deklaracji?

Zastanawiasz się, jak pobrać i przechowywać urzędowe potwierdzenie odbioru po wysyłce deklaracji w enova365? Poniżej wyjaśniamy to krok po krok.

Każda deklaracja, która przeszła pozytywną weryfikację ze strony Ministerstwa Finansów otrzymuje status Potwierdzona. Numer UPO generowany jest na wydruku deklaracji w przeznaczonym do tego polu (Pole numer 2, Nr Dokumentu).

PIT-11 informacja o przychodach

Wydruki niektórych deklaracji widoczność UPO mają uzależnioną od zaznaczenia w parametrach raportu poniższej opcji na TAK:

Druk UPO

Dodatkowo UPO widoczne jest po wejściu w formularz deklaracji i kliknięciu w przycisk Pokaż e-Deklaracje. Następnie w otwartym oknie otwórz poniższy zapis:

Potwierdzenie odbioru

Widoczne będą szczegółowe informacje dotyczące UPO, takie jak na poniższym zrzucie z ekranu.

Potwierdzenie nadania

6. Jak działa archiwizacja e-deklaracji w enova365?

W systemie enova365 wgląd do wysłanych e-deklaracji jest dostępny z poziomu:

  • list dotyczących poszczególnych deklaracji – w każdym module obsługującym konkretne typy deklaracji (np. PIT, VAT), użytkownicy mogą przeglądać wysłane dokumenty,
  • listy Ewidencja dokumentów/eDeklaracje – centralna lista e-Deklaracji dostępna w module dokumentów zapewnia widok wszystkich wysłanych deklaracji, niezależnie od ich typu. 

7. Jak wprowadzać korekty do wysłanych e-deklaracji?

Na formularzach poszczególnych deklaracji w zakładce Ogólne widoczna jest sekcja związana z miejscem i celem składania informacji. Żeby wprowadzić korektę do wysyłanych e-Deklaracji, w tym miejscu wybierz z listy rozwijanej opcję Korekta formularza.

Następnie należy przeliczyć deklarację i sprawdzić poszczególne wartości. W razie konieczności e-deklarację możesz korygować ręcznie po włączeniu czynności Edytuj formularz dostępnej w zakładce Czynności. Kolejne kroki, czyli generowanie i wysyłka e-deklaracji są takie same, jak przy składaniu formularza.

Korekta formularza

8. Czy system enova365 umożliwia wysyłkę deklaracji zbiorczych?

System enova365 umożliwia wysyłkę deklaracji dla większej liczby podmiotów jednocześnie. Żeby to było możliwe, w konfiguracji należy zaznaczyć poniższy parametr na Tak.

Obsługa deklaracji zbiorczych

Wówczas w programie pojawią się dodatkowe listy.

Listy PIT

9. Jak sprawdzić status wysłanej e-deklaracji?

Zastanawiasz się, jak w systemie enova365 monitorować status wysłanych deklaracji oraz powiadomienia o ich przyjęciu?

Na listach dotyczących poszczególnych deklaracji widoczna jest kolumna Status, która informuje o aktualnym stanie konkretnej deklaracji. Status można też sprawdzać na liście Ewidencja dokumentów/eDeklaracje.

Jeżeli deklaracja została przeliczona, zatwierdzona i zapisana to pole w kolumnie Status będzie puste.

Ewidencja dokumentów/eDeklaracje

Następnie jeżeli zostanie użyty przycisk Generuj eDeklaracje (Czynności/ Generuj eDeklaracje) to pole w kolumnie Status zwróci opis Do podpisania

Generuj eDeklaracje (Czynności/ Generuj eDeklaracje)

Po podpisaniu e-deklaracji pole w kolumnie Status zwróci opis Do wysłania.

Status zwróci opis Do wysłania.

Po użyciu przycisku Wyślij lub Wyślij, potwierdź (Czynności/Wyślij lub Czynności/Wyślij, potwierdź) pole w kolumnie Status zwróci opis Do potwierdzenia odbioru.

Po chwili można odświeżyć listę lub skorzystać z Czynności/Potwierdź i wówczas pole w kolumnie Status zwróci opis Potwierdzona.

10. Czy biuro rachunkowe może hurtowo wysłać e-deklaracje dla wielu swoich klientów?

Tak, biura rachunkowe, które korzystają z Pracy na wielu bazach – czyli rozszerzenia systemu enova365, udostępnianego bezpłatnie z licencją dla biur rachunkowych – mają możliwość hurtowej wysyłki e-deklaracji. To narzędzie sprawia, że różne, niepołączone ze sobą bazy klientów biura rachunkowego otrzymują łącznik, dzięki któremu można tymi bazami jednocześnie zarządzać oraz wykonywać w jednym miejscu czynności, które są wspólne dla pewnych grup baz. 

Taką czynnością może być także wysyłka e-deklaracji. Księgowi z biur rachunkowych mogą dzięki temu, na przykład, hurtowo wygenerować i wysłać do bramki ministerstwa finansów pliki JPK VAT

Testuj enova365

Bibliografia:

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365