Metody prezentacji danych w enova365, które ułatwiają pracę menedżera i handlowca

Metody prezentacji danych w enova365, które ułatwiają pracę menedżera i handlowca

Jedną z zalet posiadania systemu ERP jest możliwość szybkiego przetwarzania i analizowania danych w czasie rzeczywistym. Narzędzia te nie tylko oferują różne metody prezentacji danych dostosowane do potrzeb osób pełniących różne role w firmie, ale także umożliwiają integrację z ulubionymi przez użytkowników narzędziami analitycznymi. W artykule omówimy możliwości, jakie w tym zakresie daje enova365. 

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

  • Dane można prezentować w enova365 w postaci wskaźników, wykresów, tabel oraz tabel przestawnych.
  • Zwizualizowane dane można umieszczać na specjalnych dashboardach – panelach BI – ale także w różnych innych miejscach w systemie.
  • Panele BI mogą prezentować dane, które są najbardziej potrzebne w pracy na konkretnym stanowisku.
  • Z enova365 można łatwo wyeksportować dane do innych narzędzi analitycznych.

Dlaczego prezentacja danych jest ważna dla menedżerów i handlowców?

Wizualizacja danych to inaczej ich prezentacja w sposób, który ułatwi ludzkiemu mózgowi zrozumienie liczb i wyciągnięcie z nich wniosków. To jeden z ostatnich etapów ich analizy. Etap, na którym dane po zebraniu i przeprocesowaniu są przedstawiane w formie ułatwiającej wyciągnięcie z nich wniosków. To umożliwia analizowanie danych w najszybszy i najbardziej efektywny sposób. 

Głównym celem wizualizacji danych jest ułatwienie identyfikacji wzorców, trendów i wartości, wynikających z analizy dużych zbiorów liczb, ale nie tylko. Czasami chodzi także o zaangażowanie uwagi odbiorców.

Czytelna prezentacja danych jest ważna niemal dla każdej roli w firmie. A to dlatego, że umożliwia szybkie przedstawienie złożonych informacji w sposób zrozumiały dla każdego. Menedżerom pozwala na przykład:

  • zauważyć czynniki, które wpływają na wybory klientów,
  • zidentyfikować produkty czy usługi, które potrzebują udoskonalenia,
  • śledzić trendy sprzedażowe w różnych rejonach geograficznych,
  • oceniać wydajność zespołów i pojedynczych pracowników w wybranych przedziałach czasowych.

Z kolei handlowcy wykorzystują wizualizację danych do szybkiego monitorowania kluczowych dla nich wskaźników. To pozwala się upewnić, że prowadzone działania są zgodne z celami biznesowymi. Podsumowując, wizualizacja danych przynosi szereg korzyści, z których najważniejsze są następujące.

Możliwość podejmowania szybkich decyzji w oparciu o dane

Zespoły sprzedażowe i menedżerowie muszą szybko reagować na zmieniające się na rynku trendy. Czytelnie zwizualizowane dane umożliwiają szybkie zrozumienie sytuacji, zgłębienie jej tam, gdzie to istotne oraz podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Szybkie uzyskanie pełnego obrazu sytuacji

Żeby opracować skuteczne strategie sprzedażowe handlowcy, muszą analizować dane z wielu źródeł – wyniki sprzedaży w różnych regionach, porach roku czy udziały w rynku konkurencji. Pracuje im się łatwiej, gdy mogą mieć szybki dostęp do najważniejszych dla nich wskaźników, przedstawionych w czytelnej formie.

Zyskanie nowej perspektywy

Niektóre sposoby wizualizacji danych, na przykład tabele przestawne, są dynamiczne i w miarę prowadzenia analiz mogą dostarczać do nich nową perspektywę. Na przykład, wyniki za jeden miesiąc mogą pokazywać, że firma jest powyżej zakładanego targetu, ale już analiza dłuższego okresu czasu pokaże, że sprzedaż jest poniżej oczekiwań.

Oszczędność czasu

Nowoczesne narzędzia automatycznie generują potrzebne wizualizacje danych, korzystając z jednej wspólnej dla wszystkich obszarów firmy bazy danych. Automatycznie przygotowana wizualizacja nie tylko oszczędza czas pracowników, ale też eliminuje błędy, jakie mogłyby powstać w czasie ręcznego przygotowywania analiz. 

Wizualizacja wskaźników w enova365 – jakie możliwości oferuje system ERP?

System ERP enova365 umożliwia wizualizację danych w postaci wskaźników. Na etapie konfiguracji systemu możesz wybrać:

  • jakie dane chcesz zwizualizować? 
  • w jakim formacie?
  • gdzie mają być one widoczne w programie?
  • jakiego mają być koloru? 

enova365 umożliwia wizualizację wskaźników na specjalnie dopasowanych do konkretnych ról w firmie panelach BI, ale także na listach czy zakładkach formularza. W zależności od potrzeb możesz je dodać, na przykład, do zakładki formularza pracownika, kontrahenta czy towaru. Możesz je też zobaczyć od razu po uruchomieniu systemu na specjalnym dashboardzie.

Metody prezentacji danych w enova365 – parametr „wyświetlenie pełnej wartości”
Metody prezentacji danych w enova365 – parametr „wyświetlenie pełnej wartości”

enova365 pozwala na analizę różnego rodzaju wskaźników. W zależności od potrzeb, możesz analizować wskaźniki związane z zatrudnieniem, zarządzaniem zapasami, rentownością czy dowolnym innym, ważnym w Twojej pracy obszarem. Moduł BI enova365 pozwoli Ci w prosty sposób zrobić analizę ABC, XYZ czy analizę DuPonta.

Czytaj także: Model Du Ponta – co to jest i jak go obliczyć?

Metody prezentacji danych – wykresy i tabele jako narzędzie analityczne dla menedżerów i handlowców

W enova365 możesz wizualizować dane na wykresach różnego typu. Możesz wybrać najpopularniejszy wykres kolumnowy, wykres liniowy, albo wykresy kołowe, ale także wykresy: pierścieniowe, radarowe, biegunowe, warstwowe, piramidowe, lejkowe, bąbelkowe czy punktowe.  Do wykresów możesz dodać legendę, wybrać kolor czy miejsca umieszczania etykiet. Możesz także stworzyć wykresy grupowane. 

Przykładowe typy wykresów w enova365 - wykresy kołowe
Przykładowe typy wykresów w enova365

Przykładowe typy wykresów w enova365 - wykresy słupkowe
Przykładowe typy wykresów w enova365

enova365 umożliwia także wizualizację danych w postaci tabel zwykłych lub raportów przestawnych. W zależności od potrzeb możesz dodawać do tabel przestawnych pola oraz agregować dane z pól, znajdujących się w obszarze roboczym, sumować wiersze czy kolumny. Możesz także filtrować dane i łatwo przechodzić z poziomu podsumowania do szczegółów, żeby szybko mieć do dyspozycji komplet potrzebnych informacji. Gotowe układy tabel przestawnych można zapisywać i udostępniać innym użytkownikom systemu, a także eksportować do innych programów, o czym opowiemy więcej za chwilę. 

Przykładowa tabela przestawna w enova365 - układ tabelaryczny
Przykładowa tabela przestawna w enova365

Więcej o możliwościach analizy danych przy pomocy tabel przestawnych przeczytasz w artykule: Wszystko o tabeli przestawnej – podstawy, jak zrobić? 

Sposoby prezentacji danych – panele BI centrum zarządzania danymi

Wspomniane wyżej panele BI to w enova365 specjalne dashboardy, które można tak skonfigurować, żeby zawierały najważniejsze z punktu widzenia danego stanowiska czy użytkownika dane. W zależności od tego, czy z panelu BI będzie korzystał menedżer, czy specjalista, panel zawierać ogólniejsze, zbiorcze informacje z różnych obszarów przedsiębiorstwa lub być poświęcony jednemu z nich.  

Czytaj także: Narzędzia BI – czyli jak zyskać mapę biznesu dzięki Panelom BI?

Na panelu BI można umieścić wskaźniki, tabele czy różne rodzaje wykresów. Można je dowolnie rozmieścić, pokolorować lub dobrać wielkość danych.

Dzięki temu, że z enova365 można korzystać zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej, dostęp do swojego panelu BI i zawartych na nim danych masz z dowolnego urządzenia, nie tylko z firmowego komputera. 

Wybrane wskaźniki, umiejscowiona na panelu BI enova365
Wybrane wskaźniki, umiejscowiona na panelu BI enova365

Prezentacja danych w Excelu, Power BI, Tableau dzięki integracji z enova365

Często analitycy mają swoje ulubione narzędzia do analizy danych. Wtedy także system ERP enova365 wychodzi im naprzeciw, bo można go łatwo zintegrować z zewnętrznymi programami, które do tego służą. Dzięki temu, z łatwością wyeksportujesz z enova365 dane, które chcesz analizować, do zewnętrznego narzędzia. Wtedy możliwa będzie nie tylko prezentacja danych w Excelu, ale także w Power BI albo Tableau, które pozwala na tworzenie interaktywnych wizualizacji bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności programistycznych. Co ważne, jeżeli raz ustawisz połączenie do bazy enova365, dane będą aktualizowane bez konieczności wykonywania kolejnych eksportów.

Innymi słowy, wszystkie dane zebrane w bazie danych enova365, dotyczące finansów, magazynu, sprzedaży czy danych pracowniczych możesz analizować w enova365 lub, dzięki eksportowi danych, w dowolnym innym narzędziu.

Z drugiej jednak strony, żeby pobierać dane z zewnętrznych systemów do BI enova365, konieczne jest wsparcie wdrożeniowe ze strony Autoryzowanego Partnera.  

Podsumowanie

Atrakcyjna prezentacja danych jest ważna dla każdej firmy, która chce zmaksymalizować korzyści z wdrożenia systemu ERP. A to dlatego, że ułatwia zrozumienie sytuacji i szybkie podejmowanie decyzji. Żeby się to udało warto stosować metody prezentacji danych, dobrze dopasowane do potrzeb i indywidualnych preferencji. 

W systemie ERP enova365 możesz wybrać ulubiony przez Ciebie sposób prezentacji danych lub wyeksportować dane do innego narzędzia analitycznego, które umożliwi Ci wizualizację danych w preferowany przez Ciebie sposób. Żeby sprawdzić, jak poszczególne funkcje działają w enova365 jeszcze dziś zamów bezpłatnie demo systemu, albo umów się na prezentację z naszym konsultantem. 

Testuj enova365

Bibliografia:

  • dok.enova365.pl/Topic/32436
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365