Nie wszystkie benefity pracownicze są nadal atrakcyjne dla pracowników. Wiele z nich stało się standardem, który powinien znaleźć się w ogłoszeniu o pracę. Jakie dodatkowe korzyści są w stanie przyciągnąć i zatrzymać pracowników w firmie? Przedstawiamy 7 kategorii benefitów, których w 2024 roku oczekują pracownicy.
Spis treści:
- Czym są nowoczesne benefity pracownicze?
- Benefity wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne
- Benefity wspierające równowagę między życiem zawodowym a prywatnym
- Benefity technologiczne – ułatwienie pracy i rozwój zawodowy
- Elastyczne formy pracy jako nowoczesny benefit
- Benefity wspierające kulturę organizacyjną i zaangażowanie pracowników
- Benefity finansowe – wspieranie bezpieczeństwa finansowego pracowników
- Nowoczesne systemy informatyczne wspierające benefity pracownicze
Najważniejsze informacje:
- Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia, które pracownicy otrzymują poza comiesięcznym wynagrodzeniem.
- Zapewnienie pracownikom dostępu do technologii może być także benefitem, który ułatwia pracę, pozwala na rozwój zawodowy i zdobywanie nowych kompetencji.
- Benefity pracownicze w postaci elastycznych harmonogramów pracy, możliwości częściowej lub całkowitej pracy zdalnej oraz programy pracy na część etatu są bardzo często wymieniane jako oczekiwane benefity przez kandydatów do pracy i pracowników.
- Benefity pracownicze mogą być również dodatkowym wsparciem finansowym, przyczyniającym się do poprawy jakości życia pracowników, ich zdrowia, rozwoju osobistego oraz zbudowania poduszki finansowej.
- Funkcjonalność samoobsługi pracowniczej i możliwość samodzielnego zarządzania benefitami pracowniczymi to jedna z wielu funkcji systemu ERP enova365, wyposażonego w Pulpit Pracownika i Pulpit Kierownika.
Czym są nowoczesne benefity pracownicze?
Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia, które pracownicy otrzymują poza comiesięcznym wynagrodzeniem. Oferowane są w różnej formie: ubezpieczeń zdrowotnych, karnetów na siłownię, czy elastycznych godzin pracy. Ich celem jest zwiększenie lojalności pracowników oraz ich satysfakcji z pracy. Jest to więc inwestycja w dobrostan pracowników, przekładająca się na lepszą atmosferę pracy i większą efektywność.
Benefity stały się integralną częścią strategii organizacji dążących do tworzenia pozytywnego środowiska pracy i dbającego o konkurencyjność na rynku pracy. Aby były skuteczne, powinny odpowiadać na realne potrzeby pracowników, którzy będą z nich korzystać. Tylko wtedy będą realizować cele pracodawcy, którymi są lepiej zmotywowani, wypoczęci pracownicy, cieszący się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną.
Współczesne benefity pracownicze obejmują szeroką gamę świadczeń w zróżnicowanych kategoriach. Pakiet medyczny, karty na siłownię, czy ubezpieczenie na życie to jedne z najwcześniej wprowadzonych dodatków, które stały się już standardem. Preferencje pracowników jednak stale ewoluują. Duży wpływ na nie miała pandemia. Potrzeby pracowników w zakresie benefitów zmieniają się także w zależności od zmieniających się trendów społecznych, rozwoju technologii, zmian stylu życia i oczekiwań.
Ponadto nowoczesne benefity w firmach kierowane są nie tylko do pracowników, ale też ich bliskich, ponieważ dobrostan wiąże się zarówno z miejscem pracy, jak i sytuacją osobistą.
Według raportu „Benefity przyszłości”, opracowanego w 2023 roku przez ICAN Institute, globalne trendy wskazują, że pracodawcy koncentrują swoją uwagę na dobrym samopoczuciu pracowników, ich zdrowiu psychicznym oraz na przekształcaniu modeli pracy w bardziej elastyczne, ponieważ takie są obecnie oczekiwania pracowników.
Priorytetem dla pracodawców stało się zdrowie psychiczne pracowników, obciążonych stresem wywołanym pandemią, jak również wypaleniem oraz wzrastającym poziomem lęku i depresji.
Benefitem często obecnie wpływającym na decyzję o wyborze pracodawcy jest elastyczny model pracy, preferowany ze względu na lepszą możliwość łączenia życia osobistego z zawodowym oraz niechęć do powrotu do biur.
Jakie świadczenia są więc aktualnie najbardziej pożądane i najczęściej wybierane przez pracowników w poszczególnych kategoriach?
Benefity wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne
Świadomość zadbania o zdrowie fizyczne i psychiczne jest bardzo duża zarówno u pracowników, jak i pracodawców. Z tego względu benefity pracownicze je wspierające są bardzo popularne. Pracownicy oczekują najczęściej oferty opieki medycznej, dostępu do klubów fitness, programów wellness, a także konsultacji psychologicznych i programów antystresowych.
Pracodawcy wspierają zdrowie fizyczne poprzez:
- prywatną opiekę medyczną,
- karty sportowe,
- ergonomiczne wyposażenie biura,
- zdrowe przekąski w kuchni,
- organizowanie corocznej rywalizacji sportowej z nagrodami.
Równowaga psychiczna wspierana jest także dzięki:
- dostępowi do konsultacji z psychologiem,
- programom redukcji stresu,
- szkoleniom zarządzania emocjami,
- programom pod znakiem mindfulness,
- dostępowi do aplikacji wspierających zdrowie psychiczne,
- dofinansowaniu urlopów wypoczynkowych,
- udostępnianiu w biurach specjalnych pokojów do wyciszenia i relaksu oraz foteli do masażu.
Niektóre firmy oferują pracownikom z kilkuletnim stażem możliwość wzięcia dłuższego, nawet rocznego urlopu (sabbatical).
Zyskującym coraz większą popularność benefitem pracowniczym jest urlop menstruacyjny, czyli dodatkowy, nie wliczany do puli dzień wolny, który ma na celu poprawę samopoczucia, zmniejszenie stresu oraz zaangażowania pracownic.
Benefity wspierające równowagę między życiem zawodowym a prywatnym
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to niezmiennie bardzo ważna kwestia dla pracowników. Pogodzenie obowiązków zawodowych ze sprawami osobistymi wpływa bowiem bezpośrednio na zdrowie pracowników. Regularny odpoczynek, odpowiednia ilość snu oraz redukcja stresu związanego z pracą mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników oraz pomagają zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Zdrowy balans pomaga również unikać przeciążenia, co z kolei ma wpływ na jakość pracy.
Budowanie kultury organizacyjnej promującej work-life-balance wymaga wprowadzenia określonych praktyk. To inwestycja w dobrostan pracowników, ale też ważny element sukcesu organizacji.
Benefity z zakresu work-life-balance umożliwiają atrakcyjne spędzanie czasu z rodziną, dbanie o swoje zainteresowania, realizację pasji oraz utrzymywanie relacji rodzinnych i społecznych w odpowiedniej równowadze.
Organizacje oferują pracownikom:
- dodatkowe, płatne dni wolne,
- dodatkowy urlop rodzicielski,
- elastyczne godziny i miejsca pracy,
- dofinansowanie do żłobków i przedszkoli,
- dofinansowanie kolonii, obozów oraz zimowisk dla dzieci i młodzieży,
- żłobek lub przedszkole w miejscu pracy,
- pomieszczenia do pracy z dzieckiem w biurze, tzw. baby room’y,
- pokoje do karmienia dziecka,
- „becikowe” dla pracownika,
- wyprawka dla noworodka,
- wyprawkę szkolna,
- specjalne wydarzenia dla dzieci pracowników
- wsparcie opieki nad osobami starszymi,
- programy sabbatical, umożliwiające wzięcie od kilku tygodniu do nawet roku bezpłatnego urlopu.
Benefity technologiczne – ułatwienie pracy i rozwój zawodowy
Zapewnienie pracownikom dostępu do technologii może być także benefitem, który ułatwia pracę, pozwala na rozwój zawodowy i zdobywanie nowych kompetencji.
Pracownikom zależy na możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia. Benefity w firmie w postaci programów szkoleniowych oraz rozwojowych, wsparcia finansowego na rozwój kompetencji, a także dostępu do platform e-learningowych cieszą się dużym zainteresowaniem.
Dla przykładu, firmy oferują dofinansowanie do kursów językowych online oraz kursów branżowych na platformach takich, jak: eTutor, Udemy, LinkedIn Learning i Coursera.
Dostęp do technologii nie oznacza jedynie możliwości korzystania z platform e-learningowych. To również zapewnienie nowoczesnych narzędzi pracy w postaci laptopów, tabletów, telefonów oraz innego sprzętu wpływającego na zadowolenie z pracy.
Niekiedy firmy idą o krok dalej, zapewniając pracownikowi dostęp do tysięcy produktów na zasadzie „access over ownership” (korzystanie bez kupowania), co pozwala na wypożyczenie wybranych z listy sprzętów i używanie ich przez określony czas, wraz ze stosownym ubezpieczeniem. W ten sposób pracownicy mogą wypożyczyć drona czy kamerę GoPro na wakacje albo rower MTB dla dziecka na jeden sezon.
Wśród benefitów technologicznych nie może zabraknąć odpowiedniego oprogramowania. To dzięki niemu można wykonywać swoją pracę szybciej i łatwiej.
Wsparciem w tym zakresie będą między innymi:
- komunikator firmowy,
- program do zarządzania projektami,
- baza wiedzy,
- usługa przechowywania i udostępniania plików,
- program umożliwiający pracę zdalną,
- specjalistyczne programy wspierające wykonywanie obowiązków.
Wsparcie technologiczne w organizacji zapewni system, który obejmie zasięgiem jak najwięcej procesów w organizacji, automatyzując wiele z nich. Systemem takim jest ERP enova365, która integruje cały ekosystem przedsiębiorstwa, ułatwiając pracownikom wykonywanie codziennej pracy, ale też pozwalając na samoobsługę pracowniczą, co ma szczególne znaczenie w przypadku pracy zdalnej.
Elastyczne formy pracy jako nowoczesny benefit pracowniczy
Wielu pracowników poszukuje elastyczności w pracy, czyli możliwości pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy oraz większej autonomii w zarządzaniu swoim czasem. Benefity pracownicze w postaci elastycznych harmonogramów pracy, możliwości częściowej lub całkowitej pracy zdalnej oraz programy pracy na część etatu są bardzo często wymieniane jako oczekiwane benefity przez kandydatów do pracy i pracowników.
Elastyczny model pracy stał się szczególnie popularny w ostatnich latach, trafiając na listę najważniejszych motywatorów wśród pozapłacowych świadczeń oferowanych pracownikom. Nie może go zabraknąć w ofercie, szczególnie kierowanej do osób młodych, ceniących sobie swobodę w wyborze czasu i miejsca pracy.
Benefity wspierające kulturę organizacyjną i zaangażowanie pracowników
Kultura organizacyjna to zestaw wartości i norm, które kierują działaniami firmy oraz sposób, w jaki te wartości są wcielane w życie. Benefity pracownicze wpisane w kulturę organizacyjną firmy stają się częścią jej DNA i tworzą pozytywne środowisko pracy.
Firmy dbające o kształtowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej dbają o dobrostan pracowników, oferując im benefity, ale też zapewniając o zachowaniu szacunku do zdrowia, work-life-balance i rozwoju. W ramach takich działań organizowane są wydarzenia integracyjne, dni wellness, warsztaty z zakresu rozwoju osobistego oraz różnego rodzaju inicjatywy CSR, angażujące pracowników w działania prospołeczne i środowiskowe.
Benefity finansowe – wspieranie bezpieczeństwa finansowego pracowników
Benefity pracownicze mogą być również dodatkowym wsparciem finansowym, przyczyniającym się do poprawy jakości życia pracowników, ich zdrowia, rozwoju osobistego oraz zbudowania poduszki finansowej.
Wśród obecnie cenionych przez pracowników benefitów finansowych wymienić można dofinansowanie wypoczynku, posiłków, czy dofinansowanie nauki.
Organizacje proponują także swoim pracownikom:
- akcjonariat pracowniczy,
- dofinansowanie żłobków, przedszkoli, półkolonii, kolonii dla dzieci pracowników,
- ubezpieczenie zdrowotne i na życie,
- programy emerytalne,
- transport do pracy.
Nowoczesne systemy informatyczne wspierające benefity pracownicze
Efektywne zarządzanie benefitami pracowniczymi skutecznie wspierają nowoczesne systemy informatyczne, pozwalając pracownikom na samodzielną obsługę świadczeń. W ten sposób pracownicy mają na przykład możliwość wyboru konkretnego benefitu spośród szerokiej oferty kafeterii.
Opcja samodzielnego decydowania o benefitach to duża korzyść ze względu na zmieniające się potrzeby pracowników. Platformy zapewniają dużą elastyczność i wygodę działania. To także duże ułatwienie dla działów HR, które dzięki automatyzacji procesów są w stanie lepiej zadbać o potrzeby pracowników w całej organizacji. Systemy informatyczne umożliwiają ponadto ankietowanie pracowników i badanie ich zaangażowania oraz zadowolenia z oferowanych benefitów. W rezultacie działy HR mogą skutecznej dobierać oferowane benefity w firmach.
Funkcjonalność samoobsługi pracowniczej i możliwość samodzielnego zarządzania benefitami pracowniczymi to jedna z wielu funkcji systemu ERP enova365, wyposażonego w Pulpit Pracownika i Pulpit Kierownika. To narzędzia pozwalające na zarządzanie czasem pracy on-line, wnioskami pracowniczymi oraz benefitami.
Nowoczesny system ERP enova365 sprawia, że komunikacja z działem kadr i managerem jest wygodna i dwustronna. Pracownicy mogą uaktualniać swoje dane oraz składać wnioski, ale też otrzymują PIT-y oraz inne informacje od działów HR i przełożonych.
Dostęp do takich udogodnień to bez wątpienia cenny benefit, który warto zapewnić pracownikom.
Podsumowanie
Nowoczesne benefity pracownicze to tak naprawdę szereg opcji z wielu różnych kategorii tematycznych. Warto pamiętać, że dobrze dopasowane benefity pracownicze powinny być odpowiedzią na potrzeby pracowników danej organizacji. Właściwy dobór benefitów w firmie jest dużym wyzwaniem, wymagającym również śledzenia trendów i szybkiej reakcji na nie.
Oto, jakie są obecnie najpopularniejsze benefity dla pracowników oraz benefity według pracowników zaprezentowane w raporcie ICAN Institute „Benefity przyszłości”.
Najpopularniejsze benefity dla pracowników – ranking TOP 15
- prywatna opieka medyczna,
- elastyczny czas pracy/możliwość pracy zdalnej,
- dofinansowanie wypoczynku,
- ubezpieczenie/programy emerytalne,
- bony towarowe/karty przedpłacone/rabatowe,
- darmowy transport do pracy,
- prezenty rocznicowe/na święta,
- dofinansowanie posiłków/kupony lunchowe,
- karta sportowa,
- samochód służbowy,
- szkolenia językowe,
- szkolenia firmowe z rozwoju kompetencji,
- dofinansowanie do nauki,
- bilety na wydarzenia kulturalne,
- wspólne firmowe wyjścia/wyjazdy integracyjne.
Najważniejsze benefity według pracowników:
- dofinansowanie wypoczynku,
- prywatna opieka medyczna,
- bony towarowe/karty przedpłacone/rabatowe,
- elastyczny czas pracy/możliwość pracy zdalnej,
- prezenty rocznicowe/na święta,
- ubezpieczenie/programy emerytalne,
- dofinansowanie posiłków/kupony lunchowe,
- darmowy transport do pracy,
- karta sportowa,
- szkolenia językowe,
- samochód służbowy,
- bilety na wydarzenia kulturalne,
- szkolenia firmowe z rozwoju kompetencji,
- wspólne firmowe wyjścia/wyjazdy integracyjne,
- dofinansowanie do nauki.
Chcesz dowiedzieć się, jakie możliwości daje enova365 w zakresie samoobsługi pracowniczej? Skorzystaj z darmowego demo systemu i umów się na prezentację!
Bibliografia: