Przerwa na karmienie – jak ją ewidencjonować i rozliczać w enova365?

Przerwa na karmienie – jak ją ewidencjonować i rozliczać w enova365?

Pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje przerwa na karmienie. Sprawdź, do kiedy przysługuje przerwa na karmienie dziecka i jak ją poprawnie rozliczać. Dowiedz się, co o przerwie na karmienie mówią przepisy prawa pracy.

Spis treści:

Najważniejsze informacje:

  • Przepisy nie określają do kiedy przysługuje przerwa na karmienie dziecka.
  • Regulacje dotyczące przerw na karmienie znajdują się w Kodeksie pracy.
  • Pracownica może zawnioskować o połączenie przerw na karmienie.
  • Pracodawca nie może odmówić udzielenia przerwy na karmienie.
  • Przerwa na karmienie jest płatna i wlicza się do czasu pracy.
  • enova365 ułatwia ewidencjonowanie przerw na karmienie piersią.

Przerwa na karmienie – przepisy i regulacje

Przepisy związane z prawem do przerwy na karmienie zawarte są w Kodeksie pracy. Stosowne regulacje znajdują się w art. 187 tego aktu prawnego.

Pracodawca ma obowiązek umożliwić matce karmiącej piersią skorzystanie z przysługujących jej przerw. Z drugiej strony, pracownica musi poinformować pracodawcę o tym, że chce korzystać z przerw na karmienie. Wszystko dlatego, że przerwa na karmienie jest przyznawana na wniosek pracownika.

Długość przerwy na karmienie zależy od liczby karmionych dzieci. Jeśli karmione jest tylko jedno dziecko, to pracownica ma prawo do przerw trwających pół godziny. Natomiast przy karmieniu więcej niż jednego dziecka czas pojedynczej przerwy wydłuża się do 45 minut.

Liczba przysługujących przerw zależy od czasu pracy. Przy dziennym czasie pracy krótszym niż 4 godziny przerwa na karmienie w ogóle nie przysługuje. Przy czasie pracy wynoszącym od 4 do 6 godzin dziennie pracownica karmiąca piersią ma prawo do jednej przerwy. Natomiast przy dziennym czasie pracy wynoszącym ponad 6 godzin pracownica ma prawo do dwóch przerw na karmienie.

Na wniosek pracownicy przerwy mogą być udzielane łącznie, dodatkowo mogą być one udzielane przed rozpoczęciem lub po zakończeniu pracy, co w praktyce skraca czas pracy.

Choć przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie, to pracodawca może nie wyrazić na to zgody. Jeśli łączenie przerw i wykorzystywanie ich przed rozpoczęciem pracy lub przed jej zakończeniem wpływałoby na dezorganizację pracy w firmie, to taki wniosek może zostać przez pracodawcę odrzucony.

Przepisy nie precyzują do kiedy przerwa na karmienie piersią może być wykorzystywana przez pracownicę. Nie ma określonego górnego limitu wieku dziecka, który pozwałby korzystać z tego przywileju.

Z przepisów nie wynika, że pracodawca może żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt, że nadal karmi piersią. W praktyce od momentu złożenia wniosku o przerwę na karmienie piersią aż do oświadczenia pracownicy, że skończyła karmienie, pracodawca jest zobowiązany do udzielania przerw na karmienie.

Należy jednak mieć na uwadze, że niektórzy w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownica nadużywa takiego przywileju, wynikającego na przykład z wieku dziecka, dopuszczają prośbę o przedłożenie zaświadczenia od lekarza.

Co ważne, przerwa na karmienie jest wliczana do czasu pracy i w związku z tym za taką przerwę należy się wynagrodzenie. Takie wynagrodzenie jest naliczane tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu.

Jak enova365 wspiera ewidencjonowanie przerw na karmienie?

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy. Ewidencjonowanie dwóch półgodzinnych przerw w pracy pozwoli na prawidłowe zarządzenie czasem pracowników.

Dane o rozpoczęciu i zakończeniu pracy powinny trafiać do działu kadr i płac. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pracownica karmiąca piersią będzie zaczynać później lub kończyć wcześniej swoją pracę.

enova365 umożliwia rejestrację czasu pracy uwzględniając przerwy różnego rodzaju, w tym również przerwy na karmienie.

Rejestrowanie przerw

W przypadku pracownicy, która będzie korzystać z przerw na karmienie konieczna jest zmiana kalendarza. Można tego dokonać poprzez aktualizację kartoteki pracownika. W tym celu na liście Kadry i płace / Kadry / Pracownicy należy wybrać pracownika, który będzie korzystał z takiej przerwy.

Następnie należy przeprowadzić aktualizację korzystając z formularza Aktualizacja danych. Tutaj trzeba wybrać datę, od której pracownik będzie korzystał z uprawnienia do przerw na karmienie. Opcjonalnie można uzupełnić powód aktualizacji formularza. Jeśli wszystkie dane zostały poprawnie wprowadzone, to należy je zaakceptować przyciskiem OK.

Rejestracja przerw na karmienie w enova365
Rejestracja przerw na karmienie w enova365

Kolejne kroki niezbędne do rejestrowania przerw w pracy to otwarcie kartoteki pracownika na zakładce Etat / Ogólne. Gdy już otworzy się to okno, to w polu Kalendarz trzeba wybrać wcześniej zdefiniowany kalendarz z przerwami na karminie.

Rozliczanie czasu pracy

Matka karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw. W przypadku gdy przerwy te zostaną połączone, to zrobi się z tego cała godzina na karmienie. Jak długo przysługuje takie uprawnienie dla pracownicy? Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy tak długo, jak długo taka pracownica kontynuuje karmienie piersią.

Takie dwie przerwy przysługują tylko wtedy, gdy czas pracy pracownicy przekracza 6 godzin dziennie. Co ważne, brakująca godzina pracy wykorzystana na przerwę na karmienie jest wliczana do czasu pracy. W związku z tym konieczne jest naliczenie wynagrodzenia również za przerwy na karmienie.

Rozliczenie przerwy na karmienie w enova365
Rozliczenie przerwy na karmienie w enova365

Tutaj z pomocą przychodzi enova365, gdzie dostępna jest funkcja automatycznego uwzględniania przerw na karmienie w rozliczeniach czasu pracy. Dzięki temu wynagrodzenie jest naliczone nie tylko stosownie do wymiaru czasu pracy, ale również z uwzględnieniem półgodzinnych przerw w pracy na karmienie dziecka piersią wliczanych do czasu pracy.

Przy obliczaniu wypłaty pracownika korzystającego z przerwy na karmienie piersią zostanie naliczony element „Rozliczenie przerwy na karmienie„. W tym przypadku wynagrodzenie za ten czas będzie liczone tak samo jak wynagrodzenie za urlop.

Tworzenie raportów i analiz

Z punktu widzenia kadry zarządzającej analiza danych i monitorowanie wykorzystania przerw ma duże znaczenie. Pozwala na lepsze rozplanowanie pracy z uwzględnieniem faktu, że w wybranych godzinach niektórzy pracownicy nie będą dostępni.

Weryfikacja czasu pracy, również dla pracowników korzystających z przerw na karmienie, dostępna jest z poziomu listy Kadry i płace / Kadry / Czas pracy / Weryfikacja czasu pracy. Co istotne, taka funkcjonalność działa również przy ruchomym czasie pracy. Dzięki temu pracodawca może bez problemów sprawdzić do kiedy przerwa na karmienie piersią przysługuje poszczególnym osobom.

Natomiast w zakładce Kalendarz / Statystyka użytkownik ma wgląd w dane statystyczne związane z czasem pracy oraz przerwami wykorzystanymi przez poszczególnych pracowników. Takie dane można wykorzystać przy podejmowaniu decyzji związanych z czasem pracy oraz zastępstwami przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

Korzyści z wykorzystania enova365 w zarządzaniu przerwami na karmienie

Zarządzanie czasem pracy poszczególnych pracowników ma wpływ na efektywne działanie całego przedsiębiorstwa. Dlatego zarówno kierownicy projektów, jak i menedżerowie oraz członkowie zarządu powinni mieć możliwość sprawdzenia, ile czasu pracownicy potrzebują na wykonanie konkretnych zadań.

Dzięki temu można:

  • monitorować efektywność pracowników,
  • usprawnić rozliczenia z klientami,
  • lepiej planować pracę zespołów.

Warto też pamiętać o korzyściach, które wynikają z udzielania przerw zgodnego z prawem. Prawidłowe uwzględnianie przerw przysługujących na karmienie pozwoli uniknąć kar przewidzianych w prawie pracy.

Pracodawca, który narusza przepisy związane z rodzicielstwem naraża się na grzywnę. Takie postępowanie jest wykroczeniem i zgodnie z art. 281 § 1 Kodeksu pracy podlega karze grzywny wynoszącej od 1.000 do 30.000 zł. Z tego względu warto monitorować, do kiedy przysługuje godzina na karmienie piersią.

Nie bez znaczenia jest również zapewnienie większej efektywności administracyjnej dzięki danym, dotyczącym wykorzystania przerw na karmienie. Pozwala to lepiej planować pracę poszczególnych osób, jak też całych zespołów.

Przykłady ewidencjonowania przerw na karmienie w różnych branżach

Planując harmonogram czasu pracy należy wziąć pod uwagę, że przerwa na karmienie powinna być wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Pracodawca nie może w zamian za przerwę wypłacić czegoś w rodzaju ekwiwalentu. W tym wypadku taka przerwa straciłaby swój sens.

Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw, w których ze względu na specyfikę pracy ktoś musi zastąpić pracownicę, która ma przerwę w pracy na karmienie. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w firmach produkcyjnych, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki na linii montażowej. Tutaj nieobecną osobę trzeba zastąpić kimś innym. Warto przy tym pamiętać, że pracownik, który ma pod opieką dziecko do lat 8 musi wyrazić zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych.

W przypadku matek karmiących piersią, które pracują o godzinę krócej, przy liczeniu godzin nadliczbowych należy zachować szczególną staranność, żeby nie doszło do pomyłki przy naliczaniu należnego wynagrodzenia. Do czasu pracy wlicza się cała godzina na karmienie. Jak długo przysługuje takie uprawnienie? Aż do momentu złożenia oświadczenia o zaprzestaniu karmienia piersią.

Podsumowanie

To, do kiedy przysługuje godzina na karmienie piersią zależy wyłącznie od oświadczenia pracownicy. Jeśli złoży oświadczenie, że karmi w ten sposób dziecko, to pracodawca musi zapewnić jej przerwę na karmienie. Dopiero informacja o zaprzestaniu karmienia piersią uzyskana od pracownicy powoduje utratę prawa do przerwy na karmienie.

Ewidencjowanie czasu pracy może być łatwiejsze dzięki zastosowaniu rozwiązań, które zapewnia enova365. Już dziś możesz pobrać darmowe demo enova365. Dzięki temu przekonasz się osobiście jak w prosty sposób można rozliczać przerwy na karmienie.

Zachęcamy też do umówienia się na prezentację. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej poznać zalety oprogramowania enova365.

Bibliografia:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia
  • https://www.pip.gov.pl/dla-sluzb-bhp/porady-prawne/ochrona-pracy-kobiet
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365