Jak wybrać program dla firmy produkcyjnej? Wywiad z CEO ENTEO

Jak wybrać program dla firmy produkcyjnej? Wywiad z CEO ENTEO

„Jak założymy za duże ubranie, nie czujemy się w nim wygodnie. To samo można powiedzieć o programie dla produkcji”. O tym, jak wybrać program dla firmy produkcyjnej, opowiada Radosław Szczodrowski – prezes grupy ENTEO, która od kilkunastu lat wdraża enova365.

Spis treści:

Kim jest Radosław Szczodrowski? Prezesem i twórcą Grupy ENTEO, która od 16 lat jest Autoryzowanym Partnerem Sonety. Firma specjalizuje się we wdrażaniu dedykowanych systemów ERP do zarządzania przedsiębiorstwem, w tym enova365. ENTEO dostarcza i integruje bezpieczną oraz wydajną infrastrukturę IT, zgodną z RODO lub ISO27001. Oferuje również szybką i bezpieczną, zbudowaną w Polsce, chmurę obliczeniową oraz przygotowuje strategie IT. Rozwiązania ENTEO są dostosowywane do unikalnych potrzeb klientów i ich modeli biznesowych. Jest to możliwe dzięki tworzeniu nowych funkcji wewnątrz oprogramowania oraz tworzeniu oprogramowania zewnętrznego ściśle zintegrowanego z oprogramowaniem ERP, CRM, Workflow, DMS i innymi. 

Co potrafi dobry program dla firmy produkcyjnej? Przegląd funkcji

Dobry program dla firmy produkcyjnej jest w stanie sprostać jej realnym potrzebom, które są zarówno zależne od branży, jak też określonej specjalizacji w obrębie produkcji.

Przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznego oprogramowania między innymi do:

  • obsługi całego procesu produkcyjnego: od zamówienia po wyprodukowanie i dostarczenie do konkretnego odbiorcy;
  • rozliczania produkcji oraz monitorowania i śledzenia kosztów produkcji na każdym etapie procesu produkcyjnego;
  • zarządzania łańcuchem dostaw surowców oraz stałego monitoringu statusu zamówień i prognozowania potrzeb;
  • planowania produkcji, zarówno w zakresie optymalnego wykorzystania surowców, jak też terminowej realizacji zleceń produkcyjnych;
  • rozliczania pracowników produkcyjnych;
  • analizy danych o działaniu maszyn – ich czasu pracy, przestojów i awarii; dzięki czemu możliwa jest optymalizacja produkcji.

Odpowiedzią na te potrzeby jest program dla firmy produkcyjnej enova365 i moduł Produkcja.

Wybór programu dla firmy produkcyjnej – czy potrzebujesz modułu produkcyjnego systemu ERP?

Wybór oprogramowania dla firmy produkcyjnej to decyzja, która wpływa bezpośrednio na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. Jednym z podstawowych pytań, jakie powinno paść na początku procesu jest to, czy przedsiębiorstwo rzeczywiście potrzebuje modułu produkcyjnego w systemie ERP.

Radosław Szczodrowski zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do oprogramowania księgowego czy kadrowo-płacowego, gdzie funkcjonalność w dużej mierze determinowana jest przez przepisy prawa, program dla firmy produkcyjnej musi przede wszystkim odpowiadać konkretnym potrzebom biznesowym klienta. Skuteczne podejmowanie decyzji wymaga więc przeprowadzenia analizy procesów klienta i jego modelu biznesowego.

Inaczej mówiąc, trzeba zapytać, czego klient tak naprawdę potrzebuje, bo może się okazać, że na początek brakuje mu konkretnych rozwiązań, a nie całego, szerokiego oprogramowania dla produkcji. Dlatego potrzebna jest rzetelna analiza przedwdrożeniowa.

Jakie konkretne rozwiązania udało się wdrożyć w przypadku ENTEO?

Przykłady wdrożeń modułu produkcja enova365

Radosław Szczodrowski podkreślił, że firmy produkcyjne potrzebują bardzo zróżnicowanych funkcjonalności w zakresie oprogramowania. Dlatego tak ważne jest dopasowanie funkcjonalności do realnych potrzeb.

„enova365 jest systemem bardzo elastycznym i możemy bardzo dużo do niej dobudować. Tam gdzie inne firmy wdrażające mówią stop – dalej nie pójdziemy, musimy poprosić producenta, żeby dopisał nam jakąś funkcjonalność – w przypadku enova365 nie ma takiej potrzeby. Moduł produkcja to był dla nas zawsze taki rdzeń, żeby spełniać najbardziej wysublimowane, niszowe potrzeby”

Przykład 1 – firma z branży chemicznej

Producent barwników potrzebował standardowej obsługi procesów produkcyjnych, ale również specjalnego modułu do obsługi laboratorium. Zamawianie próbek, które niekoniecznie musiały trafiać do produkcji, wymagało odrębnego procesu. Dzięki elastyczności enova365, możliwe było dopisanie takiej funkcjonalności, zintegrowanej z resztą systemu. Ten przykład pokazuje, że moduł produkcyjny może być częścią szerszego ekosystemu, obejmującego unikalne potrzeby firmy.

Przykład 2 – firma wytwarzająca produkt z wielu komponentów

Przedsiębiorstwo, którego jeden produkt składał się z setek komponentów, kładło nacisk na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw i logistyką komponentów. Niezbędne było zapewnienie, że odpowiednie komponenty trafią w odpowiednim czasie i ilości do magazynu, aby umożliwić terminową realizację produkcji. W tym przypadku moduł produkcyjny musiał być silnie powiązany z zarządzaniem magazynem i planowaniem dostaw. Specjaliści ENTEO stworzyli odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo mogło skutecznie zarządzać złożonym procesem produkcyjnym.

Przykład 3 – firma odzieżowa z potrzebą rozliczania rozmiarów

Klient z branży odzieżowej potrzebował nie tylko rozliczania ilości produkowanych ubrań, ale także analitycznego rozbicia na konkretne rozmiary w ramach zleceń produkcyjnych i dokumentów handlowych. Ze względu na dużą liczbę rozmiarów, programiści ENTEO stworzyli specjalną zakładkę umożliwiającą szczegółowe rozliczenie rozmiarówki. Ten przykład ilustruje sytuację, gdzie standardowy moduł produkcyjny wymagał rozszerzenia o specyficzne funkcje branżowe.

Idealne wdrożenie krok po kroku według ENTEO

Przede wszystkim idealne wdrożenie nie może obyć się bez dogłębnej analizy przedwdrożeniowej. Najważniejsze jest zrozumienie konkretnych potrzeb biznesowych klienta, procesów i modelu biznesowego, a nie tylko pytanie o to, jakiego modułu potrzebuje firma. Celem jest bowiem dostarczenie rozwiązania szytego na miarę, które odpowiada rzeczywistym potrzebom przedsiębiorstwa. Co się składa na idealne wdrożenie?

  • Dobre narzędzie, czyli enova365: Dzięki temu, że system charakteryzuje się dużą elastycznością i pozwala na rozbudowę, możliwe jest rozszerzenie modułu produkcyjnego o dodatkowe funkcjonalności i dostosowanie go do specyficznych potrzeb klientów. Dział programistyczny ENTEO tworzy rozwiązania, których potrzebują klienci z branży produkcyjnej. W ten sposób nawet program do małej firmy produkcyjnej może w pełni odpowiadać potrzebom.
  • Dobrze skonstruowany harmonogram wdrożenia: Implementacja modułu produkcyjnego wymaga dokładnego przygotowania i harmonogramowania poszczególnych etapów.
  • Podejście etapowe, polegające na wdrażaniu najpierw ogólnych procesów, a następnie przechodzeniu do coraz bardziej szczegółowych rozwiązań. W ten sposób pilnujemy, aby system nie był „za dużym ubraniem” dla klienta. Lepiej jest skupić się na początku na usprawnieniu najbardziej krytycznych obszarów produkcji, a następnie rozszerzaniu zakresu wdrożenia w miarę potrzeb i możliwości. Niezbędna jest więc ciągła współpraca z klientem w celu dostarczenia dokładnie takich rozwiązań, jakich faktycznie potrzebuje.

Podsumowując, idealne wdrożenie modułu enova365 Produkcja według ENTEO opiera się na dokładnej analizie potrzeb klienta, elastycznym podejściu i dostosowaniu systemu, dobrym planowaniu i harmonogramowaniu, etapowym wdrażaniu funkcjonalności oraz ciągłej współpracy, aby mieć pewność, że dostarczone rozwiązanie idealnie odpowiada specyfice i wymaganiom danego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Korzyści z wdrożenia enova365 Produkcja

Można wymienić wiele korzyści z wdrożenia enova365.

  • Dzięki elastyczności systemu enova365, możliwe jest dostosowanie go do bardzo specyficznych wymagań. System dostosowuje się do klienta, a nie odwrotnie.
  • Moduł enova365 Produkcja może być rozbudowywany o specyficzne rozwiązania, których klienci faktycznie potrzebują. W efekcie system sprawdza się w praktycznie każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym.
  • Moduł enova365 Produkcja można połączyć z innymi modułami systemu, takimi jak moduł handlowo-magazynowy, finansowo-księgowy, a nawet kadrowo-płacowy, czy Business Intelligence. Taka integracja umożliwia wygodne rozliczanie pracowników oraz przeprowadzanie kompleksowych analiz.
  • Wdrożenie modułu enova365 Produkcja pomaga firmom zwiększać ich efektywność i wydajność, optymalizować, a w rezultacie skutecznie odpowiadać na potrzeby rynkowe.

Co dalej? Jakie działania warto podjąć, żeby usprawnić procesy produkcyjne?

Usprawnienie procesów produkcyjnych wymaga zastosowania konkretnych rozwiązań. Radosław Szczodrowski podkreśla przede wszystkim konieczność przeprowadzenia dokładnej analizy potrzeb firmy, przed wyborem odpowiedniego oprogramowania.

Zatem, zamiast pytać „jakiego modułu potrzebuję?”, zastanów się, „co konkretnie chcę osiągnąć i jakie procesy chcę usprawnić”. Nie bój się zadawać pytań i spisywać szczegółowych wymagań, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie rzeczywiście odpowie na Twoje potrzeby.

Wybierz elastyczny program dla firmy produkcyjnej, który można dostosować do specyfiki Twojej działalności. Dlatego, szukając oprogramowania, zwróć uwagę na to, czy oferuje ono możliwość konfiguracji i rozbudowy, aby idealnie pasowało do Twoich unikalnych procesów produkcyjnych. W ten sposób unikniesz konieczności dostosowywania firmy do standardowych funkcji oprogramowania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyboru programu dla małej firmy produkcyjnej.

System ERP enova365 to system, który charakteryzuje się dużą elastycznością i możliwością rozbudowy. Dział programistyczny ENTEO samodzielnie rozwija i dopisuje funkcjonalności, aby sprostać nawet bardzo niszowym potrzebom klientów.

Żeby dowiedzieć się, jak enova365 może pomóc Twojej firmie, jeszcze dziś umów się na prezentację z naszym Autoryzowanym Partnerem.

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365