System ERP na miarę 15+ branż – przykłady wdrożeń 

System ERP na miarę 15+ branż – przykłady wdrożeń 

Dobre dopasowanie do potrzeb to must have w wypadku wdrożenia systemu ERP. Dzięki swojej elastyczności i modułowości oraz sieci Autoryzowanych Partnerów enova365 wspiera firmy o różnych potrzebach z praktycznie każdej branży. Dowodem tego jest poniższa lista 15 udanych wdrożeń w firmach i organizacjach.

Spis treści:

Jakie firmy korzystają z systemów ERP?

Od przetwórstwa przemysłowego po usługi profesjonalne, od handlu detalicznego po produkcję oprogramowania – systemy ERP pomagają firmom z praktycznie każdej branży. Usprawniają procesy biznesowe i umożliwiają podejmowanie lepszych, bo opartych na danych decyzji. 

Działania wielu obszarów firmy lub wielu jej spółek spinają najczęściej moduły finansowo-księgowe, do których trafiają wszystkie dokumenty finansowe i przez które przechodzą wszystkie transakcje. Systemy ERP służą więc często jako wspólna baza danych finansowo-księgowych dla grup kapitałowych, które prowadzą wspólną sprawozdawczość finansową. 

Jednak, oprócz modułów dla wszystkich, systemy ERP dostarczają funkcje, których działanie docenią szczególnie firmy z konkretnych branż

Tak jest także z enova365, która dzięki elastyczności i modułowości efektywnie wspiera firmy i instytucje o bardzo różnych potrzebach. Nieoceniona jest przy tym rola umiejętności wdrażających nasz program firm – naszych Autoryzowanych Partnerów – które dopasowują oprogramowanie do różnorodnych modeli biznesowych naszych klientów.

15 firm z różnych branż, które skorzystały na wdrożeniu systemu ERP enova365 – przykłady wdrożonych rozwiązań

Poniższa lista pokazuje, jak system ERP enova365 radzi sobie z konkretnymi wyzwaniami branżowymi w 15 różnych sektorach oraz w jaki sposób przyczynia się do osiągnięcia sukcesu firm, które go wybrały.

1. Administracja państwowa

Wyzwaniem w zarządzaniu urzędami państwowymi często jest ich duża skala działalności. Niejednokrotnie zatrudniają one setki pracowników i są właścicielami wielu środków trwałych. Systemy ERP stają więc w tych instytucjach przed wyzwaniem konsolidacji wielu procesów i przetwarzania dużej ilości informacji z takich obszarów jak finanse i księgowość, kadry i płace, środki trwałe, budżetowanie czy gospodarka magazynowa. Jako jednostki budżetowe muszą szczegółowo prognozować i ewidencjonować wydatki oraz rozliczać się z pozyskanych i wydatkowanych środków unijnych. Wszystkie te czynności może wesprzeć dobrze dopasowany do potrzeb system ERP.

CASE STUDY: Ministerstwo Edukacji Narodowej wybrało enova365. Wdrożenie ERP przeprowadzone przez Alt One objęło obszar finansowo-księgowy, gospodarki magazynowej, kadr i płac, środków trwałych oraz budżetowania. Wyzwaniem była m.in. migracja danych z zakresu kadr i płac za ponad 10-letni okres pracy autorskiego systemu dla ponad 500 pracowników. Rozwiązanie umożliwiło przyporządkowanie wynagrodzeń do 15 realizowanych projektów (projekty UE wymagały specjalnych rozliczeń). Wprowadzono też budżety zadaniowe. System enova365 zintegrowano z intranetem ministerstwa w zakresie prezentacji środków trwałych przypisanych do poszczególnych pracowników oraz akceptacji ich przyjęcia. Przeczytaj case study wdrożenia systemu ERP w ministerstwie edukacji narodowej.

2. Budownictwo

Jednym z wyzwań, którym muszą stawić czoła firmy budowlane, jest kontrola budżetów prowadzonych budów. Oprócz standardowych modułów systemów ERP takich jak Kadry i Płace czy Księgowość – dla firm z tej branży bardzo ważna jest więc możliwość tworzenia planów budżetów projektów oraz monitorowanie realizacji projektów poprzez kontrolę ich budżetów. Nie bez znaczenia jest także automatyzacja obiegów dokumentów, wspierających pracę zespołów firmy, pracujących nad projektem. To pierwsze umożliwia moduł Projekty i budżety enova365, a to drugie moduł Workflow. Kolejny ważny element to zarządzanie flotą samochodów i maszyn budowlanych, które można usprawnić przy pomocy modułu Flota.

CASE STUDY: Firma remontowo-budowlana Leś, realizująca roboty remontowo-budowlane w obiektach użyteczności publicznej oraz prace konserwatorsko-budowlane szukała rozwiązania informatycznego, które pozwoli na łatwe monitorowanie i rozliczanie realizowanych projektów remontowo-budowlanych. Firma zdecydowała się na wdrożenie nie tylko modułów kadrowo-płacowych i finansowo-księgowych enova365, ale także modułów Projekty i budżetowanie, DMS oraz Workflow. W efekcie dane związane z finansami projektów są na bieżąco aktualizowane, przepływ dokumentów między biurami terenowymi a siedzibą firmy Leś uległ znacznemu przyspieszeniu, a firma ma lepszy nadzór nad inwestycjami i realizowanymi projektami. Wdrożenie systemu ERP w firmie budowlanej – case study.

3. E-commerce

Firmy, które sprzedają online, mogą to robić sprawniej dzięki rozwiązaniu, które zbiera dane z wszystkich kanałów sprzedaży oraz automatyzuje zarządzanie danymi produktowymi, magazynem czy zamówieniami. Możesz na przykład zarządzać wieloma sklepami internetowymi z jednego miejsca i kilkoma kliknięciami aktualizować informacje we wszystkich kanałach sprzedaży, w magazynie czy jednocześnie wystawiać i drukować faktury dla wszystkich zamówień. Jeżeli działasz w branży B2B możesz obsługiwać kontrahentów w oparciu o EDI. Więcej materiałów o roli systemu ERP w e-commerce.

CASE STUDY: Dzięki wdrożeniu enova365 w Kamai – hurtowni działającej w branży B2B i B2C e-commerce – obsługa zamówień wymaga mniejszego nakładu sił i środków. Przed wdrożeniem realizacją zamówień zajmowały się co najmniej 3 osoby przez 5 godzin dziennie. Po wdrożeniu zajmuje się tym jedna osoba przez nie więcej niż 2 godziny dziennie. Zamówienia z wszystkich kanałów sprzedaży znajdują się w jednym miejscu, a stany magazynowe są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Firma może z jednego miejsca zarządzać wszystkimi danymi produktowymi. Wdrożenie systemu ERP w e-commerce – case study.

4. Edukacja

Placówki edukacyjne, takie jak uczelnie wyższe, korzystają powszechnie z wyspecjalizowanych systemów dziekanatowych. Jednak tylko dzięki zintegrowaniu ich z systemami ERP mogą agregować dane z wszystkich obszarów działań instytucji i sprawnie automatyzować obsługę studentów, procesy kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe czy zarządzanie budżetami inwestycji, badań naukowych oraz działań dydaktycznych

CASE STUDY: Jedną z wielu placówek edukacyjnych, które zdecydowały się na wdrożenie systemu ERP enova365 jest Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaimplementowano tam moduły: Księga Handlowa, Księga Inwentarzowa, Kadry Płace, Handel, Opis Analityczny, Workflow, EDI, Elektroniczne Wyciągi Bankowe oraz Pracownicy Uczelni enova365. Wprowadzenie zintegrowanego systemu ERP enova365 pomogło w automatyzacji i cyfryzacji wielu procesów. Przeczytaj case study wdrożenia systemu ERP na uczelni wyższej.

5. Hotelarstwo

System ERP to rozwiązanie, dzięki któremu hotel może mieć jeden system ewidencji finansów, zapasów, danych z punktów sprzedaży i zarządzania kapitałem ludzkim. Eliminuje tym samym wielokrotne wprowadzanie tych samych danych, usprawnia ich przepływ i otwiera furtkę do automatyzacji. 

Co hotele mogę zintegrować w jednym systemie informatycznym? Na pewno zarządzanie procesami zakupowymi, finansowo-księgowymi oraz kadrowo-płacowymi. Ponieważ w dużych obiektach te działania prowadzone są na dużą skalę, usprawnienie obiegu dokumentów w każdym z tych obszarów oraz automatyzacja czynności może przełożyć się na znaczne oszczędności.

CASE STUDY: Crystal Mountain – zatrudniający 400 pracowników 5-gwiazdkowy hotel z Wisły – chciał zautomatyzować procesy, kluczowe dla funkcjonowania swojego back office i usprawnienia jakości obsługi. Dzięki wdrożeniu modułów Handel, Księgowość oraz Kadry Płace i HR enova365 zintegrowano dane z kilku różnych, dotychczas stosowanych systemów, oraz zautomatyzowano procesy. Udało się o 50% skrócić czas obiegu dokumentów, zredukować koszty zamówień i oszczędzić czas pracowników dzięki automatycznej akceptacji 70% faktur. Wdrozenie systemu ERP w hotelu przez firmę XDeft – case study.

6. Instytucje użyteczności publicznej: infrastruktura

Rozwiązania ERP mogą pomóc przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, takim jak przedsiębiorstwa energetyczne czy wodociągowe w dostarczaniu usług o znaczeniu krytycznym w sposób wydajny i rentowny. Wdrożenia systemów ERP pozwalają przedsiębiorstwom użyteczności publicznej lepiej śledzić zużycie i wykorzystanie zasobów przez klientów oraz automatyzować procesy fakturowania i rozliczeń. Usprawniają także zarządzanie zgłoszeniami i awariami technicznymi. 

CASE STUDY: Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza dzięki wdrożeniu enova365 przez ARKomp może szybciej rozliczać obsługę infrastruktury oświetleniowej z gminami oraz sprawniej planować i analizować wydatki. System sprostał nie tylko specyficznym wymogom rozliczania kilku tysięcy środków trwałych, ale także ewidencji całej infrastruktury oświetleniowej ze szczegółowymi danymi technicznymi, w tym – położeniem na mapie GPS. Stworzono również system ewidencjonowania zgłoszeń awarii i usterek infrastruktury oświetleniowej. Dzięki temu rozwiązaniu gminy mają pełną informację o zdarzeniach z ich terenu, a podwykonawcy, którzy powiadamiani są automatycznie o nowych zleceniach, wprowadzają informacje o ich realizacji i sporządzają szczegółowe kalkulacje rozliczające. Wdrozenie systemu ERP w instytucji użyteczności publicznej – case study.

7. Instytucje użyteczności publicznej: służby ratownicze i domy pomocy społecznej

Instytucje użyteczności publicznej, takie jak pogotowie ratunkowe czy domy pomocy społecznej, korzystają z systemów ERP do obsługi kadrowo-płacowej licznego – pracującego na różnych rodzajach umów personelu – czy zapewnienia lepszej opieki podopiecznym, dzięki rozwiązaniom CRM.

CASE STUDY: Dom Pomocy Społecznej w Krakowie zajmuje się osobami chorymi, wymagającymi całodobowej opieki, usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających. Przed wdrożeniem w nim enova365 CRM przez firmę Polkas, planowanie wyjazdów oraz specjalnych diet mieszkańców opierało się na odręcznych notatkach i prowadzeniu zeszytu wyjazdów. Nieefektywność i możliwość popełnienia błędu w takich warunkach były duże, stąd decyzja o wdrożeniu informatycznego rozwiązania, odpowiadającego specyficznym potrzebom Domu Pomocy Społecznej. Po wdrożeniu wszystkie potrzebne dane (w tym zalecenia lekarskie i historia wizyt lekarskich) są zawarte w systemie, łatwo dostępne, i pozwalają na efektywne planowanie i kontrolę nad wyjazdami i dietami mieszkańców Domu Pomocy. Jeżeli interesuje Cię wdrożenie ERP w domu pomocy społecznej przeczytaj case study.

8. Kultura

Instytucje kultury potrzebują systemów ERP, tak jak wszystkie duże organizacje. Jednak, oprócz standardowych potrzeb w zakresie automatyzacji księgowości czy kadr i płac, mają swoje specyficzne wyzwania. Muszą, na przykład, drobiazgowo rozliczać się z pozyskiwanych środków czy składać deklaracje, nieujęte w standardowych programach księgowych. Czasami prowadzą też jakąś nietypową działalność, dlatego ważny jest dla nich wybór elastycznego systemu ERP, który wyjdzie naprzeciw ich potrzebom.

CASE STUDY: enova365, a konkretnie jej moduły WypożyczalniaKsięgowośćKadry i płace oraz Projekty i budżetowanie wspierają pracę Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Usprawniają rozliczanie projektów, dzięki takiemu księgowaniu, żeby dokumentacja przedłożona do realizacji wprost wynikała z systemu księgowego. Ułatwiają też ewidencję wypożyczeń inwentarza oraz obsługę księgową i kadrowo-płacową instytucji. Jeżeli interesuje Cię wdrożenie ERP w instytucji kultury przeczytaj case study Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

9. Organizacje non-profit

Odpowiedni system ERP może pomóc organizacjom non-profit w zarządzaniu finansami, z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb. Obejmuje to nie tylko szczegółowe budżetowanie oraz rejestrację informacji o realizacji wydatków i wpływów od darczyńców, ale też podejmowanie decyzji w oparciu o dane, do czego niezbędne jest sprawne raportowanie. Oczywiście fundacje i stowarzyszenia zarządzają też ludźmi, a wdrożenia systemów ERP pomagają im automatyzować procesy kadrowo-płacowe. 

CASE STUDY: Stowarzyszenie Wiosna szukało rozwiązania, które usprawni zarządzanie strategiczne, ale także rozliczanie środków finansowych uzyskanych ze zbiórek, kontrolę przychodów czy dbanie o budżet. Wdrożenie enova365 pomogło im zrealizować te cele, ale także umożliwiło wolontariuszom stowarzyszenia pracę zdalną, bo zyskali dostęp do danych organizacji niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują. Dzięki wdrożeniu modułu Kadry Płace zautomatyzowało także pracę działu HR. Przeczytaj case study wdrożenia enova365 w Stowarzyszeniu Wiosna.

10. Produkcja

Systemy ERP mogą pomóc firmom produkcyjnym w niemal każdym aspekcie działania. Ułatwiają wprowadzanie dobrych praktyk, takich jak lean manufacturing. Usprawniają zarządzanie skomplikowanymi łańcuchami dostaw, zapasami i przepływem pracy. Połączenie modułów dedykowanych działalności produkcyjnej z finansowo-księgowymi daje producentom możliwość skutecznego zarządzania kosztami i planowania stałego przepływu środków pieniężnych w czasie.

CASE STUDY: Firma Wuwer Sp. z o. o. – lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań transportu wewnętrznego, automatyzacji produkcji i logistyki wewnętrznej – stanęła przed wyzwaniem sprawniejszego zarządzania skomplikowanymi procesami produkcyjnymi. W efekcie wdrożenia enova365 przez DPS Systems oraz dopasowania go do indywidualnych potrzeb klienta zarządzanie produkcją, logistyką, zakupami, kontrolą jakości oraz pracami konstrukcyjnymi, projektowaniem elektrycznym i automatyzacją odbywa się przy pomocy systemu ERP, który integruje wszystkie te działania. Pozwala to na eliminację niepotrzebnej pracy, łatwe monitorowanie wszystkich operacji – od logistyki po produkcję i sprawniejsze nimi zarządzanie. Przeczytaj case study wdrożenia enova365 w firmie produkcyjnej.

11. Rolnictwo

Producenci rolni, szczególnie zrzeszeni w spółki kapitałowe lub rolnicze spółdzielnie produkcyjne, mierzą się ze specyficznymi wyzwaniami. W skład takich organizacji może wchodzić wiele gospodarstw rolnych, z których każde może zajmować się czymś innym, ważna jest więc możliwość przypisywania kosztów do miejsca ich powstawania. Wyzwaniem jest także rozliczanie wynagrodzeń członków spółdzielni, które naliczane są według specyficznych zasad. Przy wyborze systemu ERP ważne jest więc, żeby to był system elastyczny, który można dostosować do specyficznych potrzeb.

CASE STUDY: enova365 sprawdza się w branży rolniczej. Z sukcesem została wdrożona na przykład w Grupie Gospodarstw Rolnych przez firmę Agemit. Pozwoliło to na uzyskanie kontroli nad kosztami i miejscami ich powstawania w każdym gospodarstwie, automatyzację procesów księgowych i kadrowo-płacowych oraz usprawnienie takich działań, jak inwentaryzacja czy wycena produktów rolnych. Przeczytaj case study wdrożenia enova365 w branży rolniczej.

12. Rozgłośnie radiowe

System ERP enova365 umożliwia rozgłośniom radiowym zarządzanie wszystkimi operacjami w jednym systemie. Wspiera specyficzne potrzeby rozgłośni radiowych, do których należą obsługa emisji programów, rozliczenia wynagrodzeń w formie honorariów, a także oddzielne rozliczanie działalności komercyjnej i misyjnej. Dowiedz się więcej o wyzwaniach w zarządzaniu rozgłośniami radiowymi.

CASE STUDY: System ERP enova365 wdrożono m.in. w Radiu Pomorza i Kujaw (RPiK) przez firmę Enteo. RPiK szczególnie ceni innowacyjne rozwiązanie, które wspomaga rozliczanie płacowe czasu antenowego dziennikarzy. Współpraca z modułem kadrowo-płacowym pozwala na automatyzację rozliczeń wynagrodzeń oraz precyzyjne rozliczanie czasu antenowego. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom dział kadr i płac zmniejszył swoją liczebność o 66%. RPiK korzysta także z modułu CRM, który wraz z autorskim rozwiązaniem do zarządzania emisją reklam radiowych stał się integralną częścią systemu i pozwolił na ujednolicenie baz danych klientów, które wcześniej miały różne, niejednolite formy arkuszy kalkulacyjnych. Wspomaganie działu marketingu przez system enova365 przyczyniło się do zwiększenia liczby klientów o ok. 17%. Przeczytaj case study wdrożenia systemu ERP w radio.

13. Sprzedaż hurtowa

Hurtownie, które borykają się z utrudnionym przepływem informacji między działem zamówień, magazynem, księgowością czy sprzedażą mogą znacznie skorzystać, dzięki wdrożeniu systemu klasy ERP. Dobry program umożliwi połączenie tych wszystkich operacji w jednej bazie danych, do której dostęp mogą mieć osoby pracujące na różnych stanowiskach w firmie, co podniesie efektywność ich pracy. System ERP może także wyeliminować ręczne wprowadzanie danych i przyspieszyć kompletację oraz obsługę zamówień. 

CASE STUDY: OneMoreBeer – największa w Polsce hurtownia piw kraftowych – chciała skuteczniej zarządzać zapasami i łańcuchem dostaw, przyspieszyć kompletację i wysyłkę zamówień oraz lepiej zarządzać przestrzenią magazynową. Udało się to dzięki wdrożeniu systemu ERP enova365 – przez firmę BST Autoryzowanego Partnera firmy Soneta – i systemu WMS ExpertWMS® przez DataConsult S.A. OneMoreBeer sprawniej zamawia surowce i może śledzić towary w czasie rzeczywistym. Proces sprzedaży i inwentaryzacji jest w dużym stopniu zautomatyzowany, a szybkie raportowanie ułatwia analizę danych. Przeczytaj case study wdrożenia systemu ERP w hurtowni.

14. Usługi biur rachunkowych

Rozwiązania ERP dla biur rachunkowych skupiają się na automatyzacji pracy księgowych oraz usprawnieniu obsługi klienta. Ten pierwszy aspekt wymaga zastosowania rozwiązań kierowanych specjalnie do tej grupy firm, bo księgowi z biur księgowych muszą stawiać czoła specyficznym wyzwaniom. Przede wszystkim, obsługują oni wielu klientów i dla każdego w danym miesiącu muszą wykonać te same czynności. Z pomocą przychodzi Praca na wielu bazach enova365. Drugi aspekt to usprawnienie wymiany dokumentów między klientami a biurem rachunkowym oraz udostępnienie klientom danych finansowo-księgowych o ich działalności w czasie rzeczywistym. Odpowiedzią na te potrzeby jest Pulpit Klienta Biura Rachunkowego

CASE STUDY: Dzięki wdrożeniu enova365 w Neofin przez XLE, księgowi nie muszą już wprowadzać danych ręcznie czy przechowywać papierowych wersji dokumentów. Wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów – zeskanowane dokumenty w kilka chwil wprowadzane są do systemu enova365, automatycznie są też przekazywane kolejnemu pracownikowi do akceptacji czy przyporządkowywane do matrycy księgowej. Dodatkowo, dzięki Pulpitowi Klienta Biura Rachunkowego klienci mają wgląd do własnych danych księgowych i podatkowych. Zobacz case study wdrożenia enova365 w biurze rachunkowym.

15. Usługi IT

Firmy świadczące usługi w branży B2B mogą podnieść swoją efektywność, dzięki wdrożeniu wybranych modułów systemu ERP. Dadzą one firmie wgląd w rentowność poszczególnych projektów oraz ogólną sytuację finansową, co będzie bazą do podejmowania mądrych decyzji biznesowych. Co więcej, usprawnią przepływ dokumentów, zautomatyzują księgowość i procesy kadrowo-płacowe co wyeliminuje błędy i przyczyni się do sprawniejszego działania całej organizacji. 

CASE STUDY: Microscope IT – firma dostarczająca rozwiązania programistyczne dla firm – wybrała system ERP enova365, który wdrożyła firma XLE. Pozwoliło jej to sprawniej monitorować rentowność realizowanych projektów i dało pracownikom dostęp do dokumentów i danych w systemie z dowolnego urządzania, co jest szczególnie istotne przy pracy zdalnej, gdy zespół pracuje w trybie rozproszonym. System enova365 usprawnia także obsługę kadrowo-płacową i księgowość.  Przeczytaj case study wdrożenia enova365 w branży IT.

Wdrożenie ERP enova365 może przynieść korzyści każdej firmie

Przedstawiliśmy tutaj przykłady 15 wdrożeń z różnych branż. Prawda jest jednak taka, że tych branż mogłoby być znacznie więcej, bo elastyczny, nowoczesny system ERP w rękach doświadczonej firmy wdrożeniowej to narzędzie, które można idealnie dopasować do potrzeb każdej firmy. Jak więc odpowiedzieć na pytanie, jakie branże mogą skorzystać z wdrożenia systemu ERP enova365? Ich liczba jest nieograniczona. 

Jeżeli chcesz zmienić swój biznes tak jak wspomniane wyżej firmy, jeszcze dziś umów się na bezpłatną prezentację online, w czasie której nasi konsultanci pokażą, jak enova365 wspiera zarządzanie w Twojej branży.

Testuj enova365
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365