SWIFT, SEPA, SORBNET, ELIXIR – już wkrótce zastąpione formatem ISO 20022

SWIFT, SEPA, SORBNET, ELIXIR – już wkrótce zastąpione formatem ISO 20022

W związku z wprowadzeniem jednolitej struktury wymiany danych opartej na ISO 20022 w systemach bankowych następują duże zmiany w obsłudze przelewów. Dotyczy to przelewów krajowych i zagranicznych, a także wyciągów bankowych. Tradycyjne formaty płatności już wkrótce zastąpi standard ISO 20022. Sprawdź co dokładnie się zmienia i jak się przygotować do wdrożenia nowych standardów.

Spis treści:

Wdrożenie standardów ISO 20022 i nowy format przelewów

Międzynarodowy standard ISO 20022 został opracowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) dla wymiany danych finansowych. Zaprojektowano go w celu ujednolicenia i usprawnienia komunikacji między instytucjami finansowymi, takimi jak banki, firmy inwestycyjne, ubezpieczyciele i inne podmioty związane z rynkiem finansowym. Innymi słowy, jest to nowy, globalny standard płatności. Podstawą wymiany informacji są pliki XML, które mają jasno i precyzyjne określoną strukturę danych.

Międzynarodowe i lokalne izby rozliczeniowe pracują nad konwersją wszystkich systemów rozliczeniowych do standardu ISO 20022. Wpłynie to więc nie tylko na międzynarodowe, ale także lokalne systemy płatności.

Obecnie na świecie funkcjonuje kilka formatów płatności. Do najpopularniejszych należą SWIFT, SEPA, SORBNET, czy ELIXIR. Docelowo wszystkie z nich zastąpi format ISO 20022.

Czym będzie się charakteryzował nowy format przelewów? Jego najważniejsze cechy to:

  • uniwersalność – wdrożenie formatu ISO 20022 dotyczy nie tylko polskich, ale także międzynarodowych instytucji finansowych,
  • powszechność stosowania – format XML zapewnia elastyczność i łatwość odczytu,
  • spójność struktury danych – wspólne słowniki i modele,
  • elastyczność – możliwość szybkiego dostosowania do warunków regionalnych,
  • interoperacyjność – łatwość wymiany komunikatów między różnymi systemami finansowymi na całym świecie.

 Czytaj także: ISO 20022/ AML i Compliance – nowe wymagania w świecie przejrzystości płatności. Jak pomoże w tym system ERP?

Harmonogram dostosowania się do ISO 20022 dla systemów bankowych – kiedy banki muszą wdrożyć zmiany?

Według informacji aktualnych na koniec grudnia 2024 harmonogram zmian dla systemów bankowych wygląda następująco (zastrzegamy jednak, że daty te mogą ulec zmianie):

  • system SEPA (przelewy w EUR) – trwa okres przejściowy, funkcjonują dotychczasowe formaty obsługi przelewów oraz nowy; przejście tylko na nowy format przelewów od listopada 2025;
  • system SWIFT (przelewy na rynek zagraniczny, inne niż w EUR) – trwa okres przejściowy, funkcjonują dotychczasowe formaty oraz nowy; przejście tylko na nowy standard od listopada 2026;
  • system SORBNET (przelewy na wysokie kwoty na rynku krajowym) – okres przejściowy będzie trwał od kwietnia 2025; przejście tylko na nowy format przelewów jest planowane od listopada 2026;
  • system ELIXIR (przelewy na rynku krajowym) – zmiany od 2027 roku, w tej chwili brak dokładniejszych informacji.

Na czym polegają zmiany formatów przelewów?

Na czym konkretnie polegają zmiany i jak wpłyną na realizowane transakcje płatnicze? Zacznijmy od tego, że w przelewach bankowych wysyłanych w strukturze MX – czyli w formacie XML zgodnym z ISO 20022 – konieczne będzie podawanie większej liczby informacji.

Na przykład, dane adresowe kontrahenta będą podawane w sposób ustrukturyzowany – oddzielnie kod pocztowy, miasto, ulica, nr domu, kraj itp., a część danych adresowych będzie obowiązkowa (kraj, miasto).

Co więcej, w nowym standardzie płatność w niektórych przypadkach będzie mogła zawierać aż 5 stron transakcji. Oprócz klasycznego nadawcy i odbiorcy pojawi się jeszcze informacja o stronie inicjującej transakcję płatniczą, pierwotnym zleceniodawcy oraz o ostatecznym beneficjencie.

W przypadku wyciągów bankowych nastąpi systematyczne przejście z dotychczasowych wyciągów w formacie MT (np. MT940, MT942) na format MX (tzw. raporty CAMT). Dotychczasowe raporty, np. MT940 będą oczywiście dostępne dla klientów, ale mogą nie zawierać kompletu informacji o płatności.

Jak się przygotować do zmian w obsłudze przelewów?

Banki muszą wdrożyć nowe formaty przelewów zgodnie ze wspomnianym wyżej harmonogramem. Także użytkownicy systemów ERP już teraz powinni zacząć przygotowania do zmian w obsłudze przelewów. Żeby mieć pewność, że transakcje płatnicze będą przebiegać płynnie także w przyszłości, pamiętaj o 3 krokach.

1.   Systematycznie weryfikuj bazy kontrahentów – sprawdzaj, czy posiadają pełne dane adresowe (w szczególności miasto, kraj).

 2.   Poinformuj swoich kontrahentów (szczególnie tych spoza UE) o konieczności podawania w płatnościach pełnych danych adresowych – zarówno zleceniodawcy jak i beneficjenta.

3.   Zapytaj w swoim banku o aktualny harmonogram zmian związanych z dostosowaniem do ISO 20022, szczególnie o możliwość pobierania wyciągów bankowych w strukturze XML oraz import przelewów w strukturze XML.

System ERP enova365 już teraz obsługuje eksport przelewów w formacie XML oraz pobieranie wyciągów bankowych w tej strukturze. W ciągu roku 2025 będziemy wprowadzać zmiany w obszarze przelewów, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu wyraźnej struktury danych adresowych oraz umożliwieniu wprowadzania dodatkowych stron transakcji. System ERP enova365 będzie także sukcesywnie dostosowywany do zmian bankowych w obsłudze Webservice oraz strukturze eksportu ISO 20022 do najnowszych wytycznych.

„Koncepcję ujednolicenia formatu danych wymienianych między bankami oceniam bardzo pozytywnie – jednolita struktura danych to szybsze ich przetwarzanie oraz mniej możliwości interpretacyjnych, co dla klienta zawsze jest bezpieczniejsze. Również sposób wprowadzania – rozłożony w czasie, z długimi okresami przejściowymi – daje szansę na spokojne wdrożenie zmian, szczególnie z perspektywy klientów.

Banki na pewno będą dokładały wszelkich starań, żeby przejście na struktury MX było dla klienta łagodnym procesem. W tej sytuacji należy zadbać tylko o to, żeby system finansowy – np. system ERP – był dostosowany do wysyłania przelewów oraz pobierania wyciągów w strukturze XML zgodnej z ISO 20022” – podsumowuje Agnieszka Opalińska, ekspert projektu Księgowość Soneta sp. z o.o.

Umów się na prezentację i sprawdź, jak system ERP enova365 pomoże Ci dostosować się do zmian w systemach bankowych oraz ułatwić wdrożenie nowych standardów, żeby mieć pewność, że transakcje płatnicze będą płynnie przebiegać także w przyszłości. Tak więc przetestuj darmowe demo i sprawdź, jak jeszcze możesz usprawnić procesy w firmie. 

ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365