System Business Intelligence – oprogramowanie BI  

Dane to wiedza. Doceń je.

Wygodna analiza danych

Szybki start

Skorzystaj z gotowych raportów dostępnych w module BI i od razu analizuj ważne dla Ciebie KPI. 

Raporty na miarę 

Wybierz ulubiony sposób prezentacji danych – tabele, wskaźniki, wykresy lub raporty przestawne. 

Efektywna praca z danymi

Pracuj z danymi, jak chcesz. Filtruj według dowolnych parametrów. Analizuj od ogółu do szczegółu. 

Wgląd w całą firmę

BI to moduł systemu ERP. Możesz analizować dane z wszystkich obszarów firmy

Business Intelligence - doceń dane

Wykorzystaj dane biznesowe - podnieś efektywność pracowników

System BI (Business Intelligence) od enova365 to jeden z modułów systemu ERP, który zbiera dane z różnych obszarów przedsiębiorstwa i przekształca je w uporządkowane zbiory informacji, a następnie w wiedzę. Jest ona prezentowana w formie wskaźników, tabel, wykresów czy raportów przestawnych. W BI enova365 możesz skonfigurować dowolne dashboardy lub raporty przestawne. Możesz też skorzystać z listy standardowych wskaźników z różnych obszarów biznesu. Z Business Intelligence enova365 po prostu wiesz więcej


Centrum dowodzenia biznesu – zawiera całą wiedzę, jakiej potrzebujesz do zarządzania firmą

Mateusz Cich, Kierownik projektu Business Intelligence enova365 
Mateusz Cich, Kierownik projektu Business Intelligence enova365 

Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem, w którym zakryto całą deskę rozdzielczą. Nie wiesz z jaką prędkością się poruszasz, ani ile masz paliwa. Nie masz pewności, czy samochód jest sprawny, ponieważ nie widzisz kontrolek, które sygnalizują awarię, ani nawigacji, która podpowiada za najlepszą trasę. Zapewne uda Ci się dotrzeć do celu, choć występuje spore ryzyko zagrożenia Twojego bezpieczeństwa na drodze, a dodatkowo narazisz się na stratę czasu i zasobów.

Podobnie jest z biznesem – jego prowadzenie wymaga posiadania takiej deski rozdzielczej, prezentującej szereg istotnych informacji dających wskazówki pozwalające odpowiednio zarządzać biznesem.

Moduł Business Intelligence enova365 jest taką deską rozdzielczą biznesu – zawiera całą wiedzę, jakiej potrzebujecie do zarządzania firmą i do osiągania celów.

Mateusz Cich, Kierownik projektu Business Intelligence enova365 

Wybrane obszary, z których dane analizuje moduł Business Intelligence enova365

Analizy HR

Mądrze zarządzaj kadrami

Co sprawia, że rosną koszty zatrudnienia? Jakie są przyczyny absencji pracowników? W jakich działach firmy występuje najwyższy wskaźnik rotacji i z czego wynika? Czy pora już zakładać rezerwy na wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? System BI odpowie na każde takie pytanie w oparciu o dane kadrowo-płacowe

Analizy finansowe

Uporządkowane dane to informacje

Analizuj przychody oraz koszty stałe i zmienne w miejscach ich powstawania. Weryfikuj dane w dowolnych układach porównawczych. Pozwoli Ci to na podejmowanie trafnych decyzji na poziomie operacyjnym i strategicznym

Analizy danych księgowych

Dokumenty zyskują biznesowy kontekst

Z łatwością analizuj obroty i zapisy na kontach bilansowych, pozabilansowych, wynikowych czy syntetycznych. Zyskaj szybki wgląd w informacje o należnościach i zobowiązaniach. Analizuj dane z opisów analitycznych. 

Analiza danych handlowych

Podejmuj trafniejsze decyzje

Sprawdź, które towary generują najwyższe obroty i które są najbardziej lub najmniej rentowne. Trzymaj rękę na pulsie danych magazynowych, żeby optymalizować zaangażowanie kapitału

Analizy ad-hoc

Bieżąca analiza - reaguj z wyprzedzeniem

Wykorzystaj raporty przestawne do analizowania danych z systemu ERP w miarę potrzeb. Zdecyduj, z których pól skorzystasz, jakie utworzysz z nich układy i komu je udostępnisz. W analizach możesz wykorzystywać dane z różnych obszarów biznesu, w układzie, który pozwoli Ci odpowiedzieć na najważniejsze w danym momencie pytania. 

Publikacja - natychmiastowy dostęp

Analityka w zasięgu Twojej firmy - konkretna publikacja

  • dlaczego warto wizualizować dane biznesowe
  • jak dobierać wskaźniki do raportów
  • jak przyspieszyć analizę finansową w oparciu o piramidę Du Pontaa
  • jak efektywnie śledzić sprzedaż i stany magazynowe
do czego przyda się system Business Intelligence

Do czego przyda ci się Business Intelligence?

System Business Intelligence w enova365 – funkcje, które najbardziej docenisz 

Panele BI

Chcesz widzieć najważniejsze dla siebie dane od razu po zalogowaniu do systemu? Skorzystaj z Paneli BI enova365. Skonfigurowane zgodnie z Twoimi potrzebami dashboardy pozwolą Ci trzymać rękę na pulsie wybranych zmiennych, a czytelna prezentacja danych umożliwi szybką analizę zjawisk na przestrzeni czasu.   

Wskaźniki (KPI)
Wskaźniki (KPI)

W enova365 w pełni konfigurowalne wskaźniki KPI można dodać do panelu BI, dowolnej listy lub zakładki formularza pracownika, kontrahenta czy towaru.  

 
Wykresy
Wykresy

Ułatwiają analizy danych biznesowych dzięki przejrzystym wizualizacjom. System BI enova365 pozwoli Ci wybrać ulubione typy wykresów. 

 
Tabele
Tabele

Agregują informacje z różnych modułów, co ułatwia ich zbiorczą analizę. Dla większej przejrzystości wykorzystaj opcję kolorowania wierszy.  

 

Raporty przestawne

Jaki jest najlepszy sposób na dynamiczną pracę z danymi? Raporty przestawne. Zestawiaj dane w różnych konfiguracjach, żeby szybko analizować duże zbiory informacji w sposób, jakiego właśnie potrzebujesz. 

Tworzenie układów
Tworzenie układów

Decyduj, z których pól skorzystasz do zbudowania raportu, które umieścisz w obszarze wierszy, kolumn, filtrów, a które w obszarze danych. Twórz dowolną ilość kombinacji i zapisuj je.

Filtrowanie
Filtrowanie

Filtruj dane w różnych przekrojach i interwałach czasowych, analizuj według dokumentów czy kontrahentów. Monitoruj koszty według miejsc ich powstawania.

Drill-down
Drill-down

Analizuj dane od ogółu od szczegółu, czyli łatwo przechodź z poziomu podsumowania do szczegółów.

Integracja z narzędziami zewnętrznymi

Chcesz rozbudować ekosystem Business Intelligence o dane, które pochodzą z innych aplikacji? A może chcesz udostępnić dane z Business Intelligence do innego systemu do analizy danych? System enova365 jest otwarty na integracje.

Eksport danych z BI enova365
Eksport danych z BI enova365

System Business Intelligence enova365 możesz zintegrować z zewnętrznym narzędziem do wizualizacji danych. Pozwoli Ci to na eksport danych do zewnętrznych systemów, na przykład do Power BI, w celu ich dalszej analizy. Dzięki ustawieniu połączenia do bazy, dane mogą być aktualizowane bez konieczności wykonywania kolejnych eksportów danych.

Import danych z zewnętrznych systemów do BI enova365
Import danych z zewnętrznych systemów do BI enova365

System enova365 można łatwo zintegrować z innymi programami. Żeby jednak pobierać dane z zewnętrznych systemów do BI enova365 konieczne jest wsparcie wdrożeniowe ze strony Autoryzowanego Partnera.  

Analizy wielobazowe

Twoim wyzwaniem jest wielofirmowość? Każda ze spółek-córek w grupie kapitałowej pracuje na oddzielnej bazie danych? Zarządzasz biurem rachunkowym, które działa na wielu odrębnych bazach danych klientów? Dane z wszystkich baz danych zintegruje program Business Intelligence co umożliwi ich łatwą analizę. 

Analizy danych biznesowych
Analizy danych biznesowych

System klasy BI enova365 umożliwia pobieranie danych z wielu baz danych, zintegrowanych w systemie ERP, oraz ich analizę

Raporty skonsolidowane
Raporty skonsolidowane

System BI enova365 może pobrać dane z wielu baz danych, żeby usprawnić proces konsolidacji danych i raportowania w grupie kapitałowej.

Praktyczne wskaźniki w module BI

Przeprowadzaj dowolne analizy wskaźnikowe

Chcesz zoptymalizować zarządzanie zapasami? Zrób analizę ABC lub XYZ. Masz problemy z płynnością finansową? Wskaźniki płynności są na wyciągnięcie ręki. Chcesz monitorować kondycję firmy? Analizuj wskaźniki rentowności lub w prosty sposób przygotuj analizę DuPonta

Korzyści biznesowe dla przedsiębiorstwa z systemu BI 

Oprogramowanie BI daje wszystkim pracownikom w firmie wiedzę potrzebną do podejmowania właściwych decyzji, dzięki opcji personalizowania Paneli BI. Wskaźniki KPI, wykresy czy tabele, jakie tam umieszczą, pozwolą im łatwo monitorować ważne dla nich informacje. Kolejna wartościowa funkcja pracę z dowolnego urządzenia – wersja multi enova365 umożliwia korzystanie z oprogramowania BI nie tylko z komputera, ale też tabletu czy smartfona. 

Kontrola wydajności i impuls do rozwoju
Kontrola wydajności i impuls do rozwoju

Monitoruj w czasie rzeczywistym wyniki wszystkich obszarów biznesowych, żeby móc reagować od razu, gdy zauważysz niepokojący lub obiecujący trend.

Zaawansowane analizy bez wsparcia IT
Zaawansowane analizy bez wsparcia IT

Wbudowane narzędzia do analizy danych pozwolą uzyskać potrzebną wiedzę, bez angażowania firmy wdrożeniowej.

Bezpieczeństwo danych
Bezpieczeństwo danych

Możesz nadawać uprawnienia do danych wrażliwych. Decyduj czy dany użytkownik ma mieć pełne prawo dostępu do danych i raportów, dostęp tylko do odczytu, czy w ogóle nie może korzystać z danych.

Korzyści techniczne z wdrożenia oprogramowania Business Intelligence dla przedsiębiorstwa  

Jeśli w Twojej firmie korzysta się z dużej liczby programów, możesz mieć problem z agregacją danych z różnych obszarów działalności firmy. Najważniejszą korzyścią z wdrożenia systemu enova365, którego integralną częścią jest moduł BI, jest to, że wszystkie obszary biznesu możesz analizować w jednym miejscu. Dzięki BI masz całościowe spojrzenie na dane i odnajdziesz zależności między zjawiskami występującymi w rożnych obszarach firmy.  Jeśli nie możesz zrezygnować z dodatkowych systemów IT, technologie business intelligence są otwarte na integracje. 

Dla kogo jest oprogramowanie BI? 

Wdrożenie business intelligence jest konsekwencją dojrzałości firmy do pracy z uporządkowanymi danymi. Jeśli menedżerowie już zadają sobie pytanie czy ich firma lub instytucja skorzysta na takiej inwestycji, widzą problem z przepływem danych pomiędzy komórkami firmy, to czas spojrzeć na zalety wdrożenia business intelligence i wartość, jaką wniesie zaawansowana analityka biznesowa. Sprawdź jakie organizacje powinny w pierwszej kolejności wdrożyć oprogramowanie BI:

Dla przedsiębiorstw 
Dla przedsiębiorstw 

Jeżeli w firmie nie ma możliwości monitorowania danych zgodnie z potrzebami wybranych pracowników, warto przyjrzeć się możliwościom personalizacji Business Intelligence. Narzędzia BI, które są częścią systemu ERP, umożliwiają globalną agregację danych ze wszystkich komórek firmy w uporządkowanej strukturze (hurtownie danych), dobór danych dopasowanych do potrzeb konkretnych użytkowników oraz tworzenie i ich prezentację w czytelnej formie na Panelach BI.  W zależności od dojrzałości biznesowej firmy, wdrożenie systemu business intelligence może mieć miejsce w całej firmie lub w poszczególnych działach. enova365 ma gotowe panele BI, które uwzględniają potrzeby analizy danych w dziale handlowym, kadrowym czy finansowo-księgowym.

Dla instytucji publicznych i urzędów 
Dla instytucji publicznych i urzędów 

Gdy oprogramowanie starszej generacji nie pozwala na łatwe agregowanie danych, tworzenie raportów odbywa się ręcznie, najczęściej z wykorzystaniem arkuszy kalkulacyjnych. Tymczasem posiadając zintegrowany system informatyczny, który posiada funkcje business intelligence, można te czynność zautomatyzować. Pracownicy administracji publicznej otrzymają większe możliwości analizy danych, w przyjaźnie skonfigurowanym środowisku, które wykorzystuje w analizie ad hoc popularne tabele przestawne. Oprogramowanie BI w administracji publicznej, które jest częścią zintegrowanego systemu informatycznego, umożliwia lepsze wykorzystanie danych, odciąża pracowników od wypełniania arkuszy kalkulacyjnych oraz aktywnie bierze udział w cyfryzacji urzędów.

Narzędzia BI od enova365 – FAQ 

Jakie analizy można przeprowadzać przy użyciu systemu Business Intelligence? 

System klasy BI enova365 służy do regularnego monitorowania wybranych zmiennych, jak i analizowania danych ad hoc. Ten pierwszy cel pomogą Ci zrealizować Panele BI, skonfigurowane tak, żeby zawierały ważne dla Ciebie dane i wskaźniki, zwizualizowane w wygodnej dla Ciebie formie. Dzięki nim istotne dla swojego stanowiska informacje zobaczysz od razu po uruchomieniu systemu na specjalnym dashboardzie. Wybrane wskaźniki i raporty mogą się także znajdować w innych miejscach programu – na listach czy zakładkach formularzy. Z drugiej strony, do analizowania danych ad hoc służą raporty przestawne – pozwalają one filtrować dane i analizować je w różnych konfiguracjach zależnych od bieżących potrzeb biznesowych.  

Widać zatem, że moduł enova365 nie ogranicza dziedziny wykorzystania business intelligence. Co więcej, jeśli przedsiębiorstwo poza systemem ERP korzysta równolegle z dedykowanych, specjalistycznych rozwiązań, np. platformy e-commerce, które maja własne narzędzia analizy, dzięki integracji środowisk dane ze wszystkich systemów trafiają do jednego, globalnego rozwiązania bi. Oznacza to, że w zintegrowanym systemie ERP nie istnieją ograniczenia business intelligence, bo tworzenie analiz finansowych czy zarządzanie danymi w firmie ma ostatecznie miejsce w jednym miejscu i jednym narzędziu.

Czy do tworzenia analiz w module business intelligence enova365 wymagana jest specjalistyczna wiedza informatyczna? 

Oprogramowanie BI enova365 jest częścią systemu ERP. Jeśli użytkownik enova365 zna dobrze system, pierwsze uruchomienie nie wymaga wiedzy informatycznej, a najwyższej przeszkolenia z obsługi narzędzi BI, samodzielnego zapoznania się z dokumentacją, tutorialami. Ważne są kompetencje: czy w firmie jest specjalista business intelligence, jaka jest jego rola w strukturze firmy, jaki wyglądało wdrożenie business intelligence, jakie aplikacje analityki biznesowej były dotychczas wykorzystywane? Najczęściej analityk business intelligence w pierwszym etapie zapoznaje się z wbudowanymi w systemie raportami i ocenia czy oczekiwana przez firmę analiza biznesowa wymaga rozbudowania gotowych raportów. 

Jeśli są oczekiwane zaawansowane analizy danych, analityk business intelligence sięga po raporty przestawne. Można wybrać dane, które firma chce analizować, a następnie samodzielnie zestawiać je zbiorczo i na różnym poziomie szczegółowości, w dowolnych konfiguracjach.  Prezentacja danych BI w enova365 daje zatem duże możliwiści. Można zdecydować czy chcemy monitorować dane w formie wskaźników czy wybranych rodzajów tabel lub wykresów. Przejrzystość analizowanych danych zwiększa też kolorowanie wskaźników czy wierszy.

Jakie źródła danych można integrować z systemem Business Intelligence? 

System klasy BI enova365 to jeden z podstawowych modułów, z których składa się system ERP enova365. Inne moduły usprawniają zarządzanie różnymi obszarami działalności firmy, takimi jak kadry i płace, finanse, produkcja czy handel. BI (Business Intelligence) enova365 wykorzystuje do analiz dane z tych wszystkich modułów. Dzięki temu, że enova365 można łatwo integrować z innymi oprogramowaniami, analizy danych operacyjnych mogą być realizowane jednym, centralnym miejscu, czyli enova365. Jeśli firma zdecyduje sie na wdrożenie hurtowni danych poza enova365, system ERP i moduł BI staje się głównym źródłem danych, które ją zasila. Takim przykładem jest eksport danych do zewnętrznych narzędzi, na przykład do Power BI, gdzie mają miejsce procesy analizy danych.

Jaki jest koszt implementacji systemu business intelligence? 

Jeżeli korzystasz już z enova365 i chcesz zyskać możliwość łatwego analizowania gromadzonych już w systemie danych, dodatkowe koszty będą wiązały się z zakupem licencji i obsługą firmy wdrożeniowej. Żeby dowiedzieć się, jakie są całościowe koszty, zamów bezpłatną konsultację u partnera enova365.  Możesz również sprawdzić ile kosztuje system business intelligence - na stronie enova365 znajduje się cennik business intelligence


Ile czasu zajmuje implementacja systemu Business Intelligence? 

Czas wdrożenia modułu BI zależy od skali wdrożenia, stopnia jego skomplikowania, a także od specyfiki i złożoności wymagań klienta. Skomplikowane wdrożenie może trwać nawet kilka tygodni. Im bardziej standardowe potrzeby, tym krótszy czas wdrożenia. Natomiast samo wdrożenie systemu BI w wersji standardowej można liczyć nawet w godzinach.  Warto zapoznać się z materiałami edukacyjnymi enova365, aby ocenić gotowość firmy na wdrożenie systemu analizy danych pod kątem kompetencji pracowników oraz potrzeb firmy, czy biznesowo jesteś w stanie wykorzystać mocne strony business intelligence. enova365 przygotowała materiały edukacyjne na takie tematy jak: przykłady zastosowań business intelligence w głównych obszarach działalności firmy, jak wygląda proces przekształcania danych, kluczowe wskaźniki czy informacje biznesowe, jakie może uzyskać firma z wdrożenia BI. Poniżej znajdziesz te materiały.

Jak dokonać wyboru systemu BI (Business Intelligence)? 

Przede wszystkim oceń gotowość firmy, procesów oraz pracowników na wdrożenie business intelligence. Zorganizuje spotkanie z kluczowymi osobami w firmie, aby zebrać wymagania i oczekiwania. Oceń strategicznie cel, jaki stawiasz przez firmą, jaka ma być rola business intelligence? Czy już wiesz jakie chcesz stworzyć zaawansowane analizy biznesowe? Kto będzie z nich korzystał? Przeanalizuj każdego dostawcę oprogramowania business intelligence. Oceń, jakie oferuje narzędzia analizy, czy i jak są zintegrowane z obszarami firmy, czy dają możliwość integracji z zewnętrznymi narzędziami, czy narzędzia analityczne są proste w obsłudze, jaki jest koszt modułu business intelligence. Równolegle zapoznaj się z doświadczeniem i kompetencjami firmy wdrożeniowej: czy ma praktyczną wiedzę jak wdrożyć narzędzia business intelligence, czy zna Twoją branżę, czy w zespole ma konsultanta który ma umiejętności analityka biznesowego, czy i jakie oferuje usługi analizy, jak wyglądają etapy analizy biznesowej całego procesu wdrożenia business intelligence. Autoryzowani Partnerzy enova365, którzy mają doświadczenie z wdrożeniem business intelligence, najczęściej o tym informują na swojej stronie internetowej. Możesz samodzielnie wybrać firmę wdrożeniową, np. korzystając z wyszukiwarki Autoryzowanych Partnerów enova365 lub zwrócić się z pytaniem bezpośrednio do enova365. Nasz konsultant zbierze Twoje wymagania i zarekomenduje firmę wdrożeniową.


business-intelligence-wideo

Zobacz, jak system Business Intelligence enova365 usprawni Twoją pracę!

Zaufali nam

System Business Intelligence enova365 pomaga rozwijać biznes licznym przedsiębiorstwom i instytucjom. Zobacz, czyje procesy biznesowe wspiera nasz produkt.

instytut gosc media logo
logo posnet
Logo Stowarzyszenie Wiosna
wdrozenie systemu ERP enova365 w AKSAM
enova365 ERP w FCA
ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365