Grupa ERBUD

Wdrożenie systemu ERP enova365 w branży budowlanej

Partner wdrażający: KOMAKO zobacz wizytówkę

Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy ERBUD
Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy ERBUD

Jesteśmy w intensywnym procesie digitalizacji całej naszej firmy.  Działamy w utrudnionych realiach, innych niż np. branża bankowa, w której podstawą pracy jest komputer i stałe miejsce wykonywania obowiązków. Jesteśmy rozproszeni po projektach w całym kraju, mamy różne rodzaje działalności – od serwisu dla przemysłu, przez tradycyjną kubaturę czy prefabrykację z drewna po branżę OZE.
Dzięki wdrożeniu enova365 i całego środowiska Microsoft Dynamics365 w sposób znaczny zwiększyliśmy nie tylko efektywność przepływu informacji i komfort pracowników, ale także znacznie zredukowaliśmy ilość produkowanego papieru, co dla nas, spółki będącej liderem zielonej transformacji w swojej branży, traktującej wyzwania ESG bardzo poważnie, jest podwójnie cenne.
Cieszy mnie, że współpraca wewnętrznego zespołu wdrożeniowego z KOMAKO  - naszym partnerem przebiegła tak płynnie i pomyślnie, a jej owocami będzie się cieszyć prawie 3000 naszych pracowników. 


Charakterystyka firmy:

ERBUD ma ponad 34-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i prefabrykacji drewnianej. ERBUD SA i ONDE notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. ERBUD jako jedyna spółka budowlana figuruje w prestiżowym rejestrze EMAS, to najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii, a w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes”. Do flagowych realizacji spółki należą m.in. Galeria Młociny, Hala Koszyki, Szpital Południowy czy biurowiec Royal Wilanów w Warszawie, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, Basecamp we Wrocławiu, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie czy Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie. 


Wyzwania postawione przed systemem:

W grupie ERBUD rozwój spółek oraz nowe akwizycje tworzyły wyzwania dla systemu ERP, w tym również w obszarze kadrowo-płacowym. 

Stosowany system nie zapewniał:

  • Elastyczności konfiguracji potrzebnej do obsługi rozwijających się potrzeb jak również wymagań prawnych
  • Odpowiednio rozbudowanej struktury danych potrzebnej do obsługi kilkunastu spółek
  • Odpowiedniej spójności i potencjału technologicznego 
  • Automatyzacji i digitalizacji procesów
  • Połączenia różnych wymagań spółek w Grupie
  • Wydajności technicznej i wsparcia do produktywnej pracy zespołów
  • Optymalnych narzędzi do raportowania

Stosownie do rangi Grupy oraz jej międzynarodowego charakteru wybrano do obsługi finansów i księgowości oraz działalności operacyjnej system globalny dostarczany na cały świat. Jednak dla spełnienia wymagań polskiego prawa pracy oraz kadrowych przepisów sektorowych zdecydowano o potrzebie migracji do nowego systemu kadrowego, który ma odpowiedni potencjał i którego rozwój nadąża za wyzwaniami rynku i powyższymi priorytetami.

Takie założenia wypracowane przez Grupę ERBUD zaowocowały dodatkowymi wyzwaniami dla nowego systemu kadrowo-płacowego:

  • Możliwość integracji procesów z różnych systemów (dwukierunkowa wymiana danych)
  • Automatyzacja procesów pomiędzy systemami
  • Technologia z potencjałem do zastosowań w Grupie
  • Odpowiedni poziom bezpieczeństwa informacji

Poszukując systemu, analizowano różne firmy wdrożeniowe, które musiały zapewnić:

  • Potencjał odpowiedni do wyzwania jakim było wdrożenie jednocześnie w kilkunastu spółkach
  • Ciągłość ewidencji kadrowych poprzez pełna migrację danych dla wszystkich podmiotów Grupy ERBUD w tym samym czasie
  • Ciągłość rozliczeń płacowych i podatkowych w obsłudze kilku równolegle pracujących zespołów Kadrowych obsługujących grupy spółek
  • Wdrożenie rozwiązujące powyżej opisane wymagania
  • Potencjał wsparcia serwisowego powdrożeniowego 
  • Zdolności do migrowania i uruchamiania systemu dla przejmowanych w przyszłości nowych spółek lub do łączenia spółek w kolejnych latach.



Opis wdrożenia

Korzyści z wdrożenia systemu enova365:

Wprowadzono ewidencje umów kontraktowych oraz innych umów tj. umów pełnomocnictwa, umowa powierzenia. Do każdej umowy został zdefiniowany element rozliczający gdzie weryfikowane są czasy trwania i powtarzalność elementu w jednostce czasu. Zapewniono weryfikację spójności tytułów umów.

Każdy element rozliczający obsługuje alokacje kosztów wg przyjętej logiki, tak aby dzięki powyżej wspomnianej integracji obsłużyć procesy workflow - czy jest umowa, czy wartość jest zgodna z umową i podzielić wartość elementu wg alokacji przypisanej w umowie.

Zestaw bibliotek rozszerzeń ENOKO tzn. rozwiązania KOMAKO wniósł również raportowanie ilości godzin na Centra Kosztów, które są podstawą do rozliczenia kluczy podziałowych w obszarze Księgowości opartych o czas pracy.

Rozwiązanie wyposażono w rozbudowany system weryfikacji, który wymaga wpisania określonych danych lub blokuje wartości niezgodne z założeniami weryfikatorów. Przykładowo wprowadzono weryfikację kontroli zatrudnienia i spójności umów w ramach grupy kapitałowej kilkunastu podmiotów.

Wypracowano narzędzia wspierające działy kadrowe spółek w obsłudze przejść pracowników w grupie – pomiędzy podmiotami. 

Wykonano setki zindywidualizowanych raportów kadrowych i płacowych, jak również wprowadzono mechanizmy automatycznych powiadomień w tym m.in.

a. Raporty na maile

b. Powiadomienia o uprawnieniach, badaniach lekarskich, BHP, wysyłka o wydłużających się zwolnieniach, o urodzinach prac.

Na podstawie wymagań Grupy ERBUD zespół KOMAKO przygotował rozszerzenie obsługi rozbudowanego mechanizmu naliczania rezerwy urlopowej i emerytalnej z uwzględnieniem stażu w Grupie.

Przygotowano raporty controlligowe, zautomatyzowane mechanizmy Wysyłki deklaracji PIT, IMIR oraz pasków wynagrodzeń pracowników.



ikona demo systemu ERP enova365
Wersja demo systemu enova365

Przetestuj produkt enova365 i poznaj jego możliwości

prezentacja
Umów bezpłatną prezentację

Spotkaj się z Autoryzowanym Partnerem enova365